Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трудно се управлява държава, ако държава няма, г-н президент

05 февруари 2025, 08:38 часа • 804 прочитания

Кога в България ще има истинска съдебна реформа? Отговорът на този въпрос е само един - когато бъде настъпено поне едно пипалце от Октопода, наричан още Феномен и функциониращ като Държавно предприятие.

Както казват зевзеците в социалните мрежи, само ако някой успее да хване Държавното предприятие за прокуратурата, ще има сериозен обрат.

Към днешна дата обаче подобни опити не са регистрирани.

Но най-внезапно обаче президентът Радев отново отвори темата вчера. Впечатляващи са изразите, които използва той по адрес на родната прокуратура и отлично работещата ни съдебна система: "лепкавото безвремие, обгърнало делото за КТБ и избирателното правосъдие", "циничната търговия с правосъдие", "мрежите за влияние", "политическото и олигархично влияние в съдебната система". Споменати бяха Мартин Божанов-Нотариуса, както и "задушевната атмосфера в "Осемте джуджета". И още: "брутална демонстрация на безнаказаност и на предизвикана безпомощност". Още: Радев стреля във всички посоки: Без да се осветлят Нотариуса и "Осемте джуджета", не може да има съдебна реформа (ВИДЕО)

Едни напълно верни констатации, които независими юристи, неколцина политици и известен брой журналисти повтарят вече над 10 години.

Истинско събитие е, че президентът има смелостта да изрече тези истини. И е напълно прав. Прав е за това, че интересът към съдебната реформа понамаля и вече май не е приоритет за никоя политическа сила. Не пропусна да отбележи, че и самите реформатори "са имали други по-важни приоритети, отколкото лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправяха път към властта няколко поколения политици". Още: Радев избра пътя, обратен на Скута. И заслужава подкрепа

Да, може би си има Радев основания да се сърди на ПП-ДБ, че приоритетите им претърпяха обрат. Макар че, ако трябва да сме честни, много хора, гласували първия път за ПП, го направиха именно заради публичната подкрепа към тази формация от Радев. Нека с ръка на сърцето да си кажем - когато упрекваните днес от Радев политици и подкрепящите ги граждани настояваха за реални промени в съдебната система, с какво отговори държавният глава?

Още в първите дни на неговия мандат му беше ясно казано, че един президент има цялата власт да предизвика поне един тласък към разкриване на истината за КТБ. Не само че нямаше тласък, ами по тази тема той си мълча години наред. Всеки с повече от една гънка в мозъка би се запитал - защо?

Това, че прокуратурата е "превърната в инструмент за държавно управление, вместо да изпълнява независима съдебна функция", може да е започнало и преди политическата му кариера, но със сигурност се е доразвило още през първия му мандат. И е било пред очите на всички, включително и пред неговите. Още: Радев: В Народното събрание проникват тежкокорумпирани фигури с вълчи апетит

"Докато в утвърдените демокрации съставянето на правителство е функция на парламентарни мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор", заяви Радев - забележете, в деня, в който съдът даде картбланш на Пеевски да си дундурка откраднатото от Доган ДПС.

Факт е, че дори и след вкарването на неколцина българи в "Магнитски" нямаме никакви ефективни действия на ниво прокуратура, а корупцията се шири във вселенски мащаби в нашата страна. Факт е, че няма наказани. И Радев е прав да пришпорва политиците и за ВСС, и за бъдещия главен прокурор. Прав е и че точно там президентът на практика е заобиколен - нещата си текат, както друг е решил. И всички знаем кой е този друг.

Ако Радев иска да има ефект от силните му думи, ще са нужни и силни действия. Схватката с Пеевски, ако се състои реално, а не само вербално, ще е лакмус за това дали имаме наистина достоен президент или просто поредният човек, попаднал някак си в политиката, постоял малко там и отлетял към топлите страни. Още: Радев срещу Пеевски: Не театър, а екшън с елементи на хорър

Кой е казал, че ще е лесно? Сума ти народ преви гръб пред Феномена и малцина оцеляха. Тази схватка не е за сам човек работа, пък бил той и президент. Трябват общи усилия и дано повече хора на по-високи позиции да се опомнят и да осъзнаят, че заради техни конюнктурни апетити държавата пропада все по-надолу.

Както казва Пипи Дългото чорапче - много е трудно да свириш на пиано без пиано. Да, госдподин президент и господа политици, натам вървят нещата, ако не са вече стигнали до крайната си точка. Много трудно би било да управляваш държава, ако държава вече няма.

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес