Преди време клонирането на овцата Доли се превърна в истинска революция в генното инженерство. Сега от същата лаборатория, в която се „роди“ Доли, съобщават, че чрез нова технология са създали прасе, неуязвимо към опасни болести, пише The Telegraph.
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Прасе-26, както се нарича животното, е създадено по технология, известна като „генетична корекция“. Това е един от най-простите и ефективни методи за клониране, поясняват учените. Прасенцето се появило на бял свят още преди четири месеца, но специалистите съобщават за него едва сега.
С клонирането на грухтящия симпатяга учените правят още една сериозна стъпка към производството на генномодифиирано месо.
Уникалността на успешния експеримент се състои в това, че прасето има имунитет към едно от най-опасните заболявания – свинската чума, способна да убие животно само за едно денонощие. За целта учените „снабдили“ клонираното животинче със специален ген, получен от генома на африканска свиня.
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
„Новият метод позволява отстраняването от генетичния код на различни звена и замяната им с нови. Технологията е по-проста и ефективна в сравнение с клонирането. Особеностите на работата, проведена в института Розлин, се състои също и в това, че там за пръв път е използвана нова среда, в която не се налага прилагането на антибиотици за обработката на гени“, разказва професор Брус Уайтлоу в ефира на BBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Още: Журналисти, богаташи такива, къде са ви пачките и кюлчетата?
По думите на учения, новата технология ще позволи да се работи направо с оплодена яйцеклетка и ще предостави възможност на експертите да се откажат от клонирането. Работата по създаването на организма се случва изключително точно – от генетичния код на прасенцето, който се състои от 3 милиарда звена, се отнема само едно и се подменя с ново. Технологията на практика почти с нищо не се отличава от естествения еволюционен процес. След генната корекция в организма не настъпват никакви други промени, предизвикани от добавянето на определен ген.
Уайтлоу допълва, че новата технология ще позволи генното модифициране на животни при ефективност 10-15 %. За сравнение традиционната методика в генното инженерство има ефективност от едва 1%.
След появата на бял свят на прасенцето, неуязвимо към опасни болести, учените планират да създадат и други селскостопански животни, устойчиви на заболявания. Някои предприятия за производство на месо и млечни продукти вече са заинтересовани от перспективата. Очаква се още през лятото на тази година да бъдат одобрени първите генномодифицирани меса и рибни продукти, което означава, че съвсем скоро на трапезата ни ще се появят ястия с не съвсем естествен произход.
Още: Не се правете, прегърнете се: "Възраждане" и "Ново начало" заедно под Кремълската петолъчка
Още: Трудно се управлява държава, ако държава няма, г-н президент