След като заедно с ГЕРБ и БСП промениха Изборния кодекс, от ДПС заплашиха с протести противниците на „хартиената коалиция”. От партията на Ахмед Доган също така поканиха останалите формации на разговори за това как да се гарантира честността на вота.
Още: Милиардери в Русия: Защо от санкциите не ги заболя истински
Още: Млада и самоуверена: Как Левицата в Германия изненада всички
ДПС обаче продължават да имат „монопол“ върху гласовете в риск – тези, за които на базата на емпирични данни има сериозни съмнения, че са резултат от манипулации. Поради това Движението трудно може да бъде гарант за честността на изборния процес, а поканата и заплахите с протести звучат нелепо.
Какво показват анализите
Изследване на Антикорупционния фонд (АКФ) с автори Марио Русинов и Никола Тулечки, посветено на контролирания и купения вот на изборите на 2 октомври, показва, че ДПС получава 88 400 гласа в риск или близо 42% от гласовете в риск общо за страната. Движението е „шампион“ по този показател.
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна
Още: Червената линия на Зеленски: Той не иска да е статист в сценария на Тръмп за Украйна
Въз основа на статистически анализ на изборните резултати от 2013 година досега в поредица от анализи експертите на АКФ обособяват 1738 секции в риск. Индикаторите, които са използвани, са: „нетипично висока избирателна активност, нетипично висок резултат на партията победител в секцията, резки отклонения в избирателната активност, рязък ръст или спад в подкрепата за дадена политическа партия”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще се превърне ли Западният бряг във втора Газа
Още: Ново развитие: защо ЕС и Великобритания отново се сближават
На последните избори най-голяма е тежестта на вота в риск в общините Кърджали, Хасково и Кирково. Според изследванията на АКФ за периода 2017-2022 година ДПС и ГЕРБ устойчиво получават най-голям процент от всички гласове в риск, подадени в страната. От БСП обаче също са на челните места. Що се отнася до ГЕРБ, през октомври 2022 партията на Борисов има 23% от гласовете в риск, което я нарежда на второ място по този показател след ДПС.
Предходно изследване на АКФ, анализиращо вота на изборите през ноември 2021, беше отчело известен спад на гласовете в риск. Сред възможните (но не единствени) обяснения за това са въвеждането само на машинно гласуване във всички секции над 300 избиратели, както и акциите на полицията срещу контролирания и купения вот по-рано през същата година.
Има ли заинтересовани от запазването на гетата
Още: Монтажна пяна в ауспусите на коли в Германия: руски саботаж?
Още: Румъния: горчивият край на едно 10-годишно управление
За да се потвърдят тези хипотези, разбира се, са нужни още данни. Факт е обаче, че у нас търговците на гласове вече десетилетия наред успешно прилагат техники за манипулиране на хартиения вот – сред които е например „индианската нишка“. Най-често обект на изборните манипулации са най-бедните и слабо образовани избиратели. В особено голям риск са гласовете на малцинствените етнически общности, преди всичко на ромите. Продължаващата маргинализация на този етнос дава основание да се смята, че значителна част от политическия елит у нас е заинтересована от запазването на гетата.
В някои случаи новите технологии наложиха на тези, които манипулират изборните резултати, използването на доста по-видими и груби методи, както показаха разследвания на АКФ в с. Буковлък - например опити за директно инструктиране на избирателите пред самата машина как да упражнят вота си, заплахи, включително за физическо насилие спрямо членове на избирателните комисии и пр.
Със среднощните промени в изборното законодателство ГЕРБ, ДПС и БСП на практика превърнаха машините за гласуване в обикновени принтери, за които бяха похарчени близо 100 млн. лева. Бюлетините ще се броят от членовете на СИК, какъвто беше случаят след вота на 4 април 2021, а тогава това доведе до множество грешки и хаос.
Ловене на гласове в мътни води
Може да се възрази, както вече направи Бойко Борисов, че ГЕРБ все пак спечелиха изборите през октомври – и то въпреки машините. В мътни води обаче най-добре се ловят избиратели. Блокирането на политическия процес, което наблюдаваме през последните години, както и зациклянето на партийната система правят всеки глас особено важен. Членовете на „хартиената коалиция”, от която г-н Борисов сега се опитва - ни лук ял, ни лук мирисал - да се разграничи, макар че депутатите му гласуваха промените в изборното законодателство, разбират това много добре.
Автор: Петър Чолаков, Дойче веле