Независимо дали е поръсен върху парче пица, обработен в ароматна марината или разбъркан в супа, няма спор, че риганът моментално подобрява всяко ястие. Произхождаща от планините на Гърция, тази ароматна билка отдавна е отличителен белег на готвенето в средиземноморския регион. От първото си култивиране преди хиляди години, риганът се превърна в популярна съставка по целия свят, използвана за овкусяване на ястия, вариращи от традиционно мексиканско позоле до пикантно чимичури.
Кулинарна употреба на риганa
Някои от най-честите употреби на риган включват рецепти, ориентирани към домати, като пица и сос за паста, както и ястия на основата на зехтин. Риганът обикновено се комбинира със зехтин за създаване на ароматно масло от риган, италиански винегрети и маринати за ястия с агнешко, пилешко и говеждо месо. Други съставки, които се съчетават добре с риган, включват чесън, босилек, лук и мащерка.
Пресните листа от риган са отлична гарнитура за добавяне в умерени количества в края на готвенето, особено към обилни зеленчуци като патладжан, тиквички и карфиол. Независимо дали готвите със сух или пресен риган, най-добре е да натрошите или накълцате билките на ръка, преди да ги добавите към ястие, за да освободите ароматните етерични масла, съдържащи се в тях.
Разлика между риган и майорана - има ли такава?
Ползи за здравето от риган
Освен че е пълен с витамини А, С и К и минерали като желязо, калций и манган, риганът е богат и на диетични фибри. Тази листна билка също е пълна с етерични масла като карвакрол и тимол, които имат антибактериални, антимикробни и противовъзпалителни свойства, които помагат в борбата с вредните свободни радикали и предотвратяват заболявания.
Какъв е вкусът на ригана
Изтънчен баланс между сладко и пикантно, вкусът на риган е смел и земен с лека горчивина, която напомня на ароматното органично съединение камфор. Този уникален аромат се дължи на богатото разнообразие от етерични масла в ригана, включително пинен, лимонен, тимол и карвакрол.
Риганът обикновено се бърка с майорана, друг член на семейството на ментата, който има подобен външен вид и аромат. Майораната обаче има сладък, лимонов вкус за разлика от по-пикантния вкус на ригана.
Ето и някои рецепти, които просто не могат без риган:
Чимичури
Този прост, но ароматен яркозелен сос от Аржентина е направен от шепа съставки като червен винен оцет, чесън и счукан червен пипер, плюс пресни билки като магданоз и риган.
Печени пилешки бутчета с лимонов пипер с картофи
Подправете пилето и картофите с пресен лимонов сок и кора, нарязани скилидки чесън и смлян пипер, заедно с малко нарязан пресен копър и риган.
Горещи медени пилешки бутчета с лимон, риган и картофи
Телешки гърди с лимоново-риганов сос
Тези гърди се натриват с подправки, задушават се и се пекат, така че да са супер крехки с хрупкава коричка; идеално се съчетава със сос от чеснов риган.
Тази подправка за картофена салата я прави наистина вълшебна
Песто от шам фъстък и риган
Това вкусно, лесно песто, приготвено с печени шамфъстъци и пресен риган, е перфектно с печена, скара или задушена риба.
Скариди на скара с риган и лимон
Италиански винегрет – прост дресинг за салата от зехтин, червен винен оцет, сушен риган, смлян чесън, лимонов сок, сол и черен пипер.
Основен сос за пица - Универсален сос за домашно приготвена пица може да се приготви от доматено пюре, доматен сос, сушен риган, чесън на прах, лук на прах, сол и черен пипер.
Миди с лимон и риган - Миди, приготвени в смес от бяло вино, зехтин, смлян чесън, наситнен лук, лимонов сок, сух риган и сол. Гарнирани с пресен риган и поднесени с хрупкав хляб.
Доматена паста с риган - пресен доматен сос, състоящ се от сливи домати, зехтин, смлян чесън, нарязан пресен риган, счукан червен пипер и подправки. Сервира се върху варени макарони с пармезан.
Агнешки котлети с риган - агнешки котлети, мариновани в зехтин, сушен риган, лимонов сок и смлян чесън. Печено на скара и поднесено с нарязана гръцка салата.
Конфи от патладжан и чесън с риган.