Магданозът, познат ни още и с популярното народно название „мерудия“, е лечебно растение с диуретични, антиокислителни, антибактериални, антидиабетни, имуномодулиращи, цитотоксични и нефропротективни свойства. Това се дължи на основните му активни компоненти като флавоноидите миристицин и апигенин, апиол, алфа-пинен и бета-пинен освен, че съдържа витамин С и каротини.
Затова магданозът може да се използва за лечение на бъбречни заболявания като инфекции на пикочните пътища и камъни в бъбреците, както и за високо кръвно налягане - понеже има диуретични (обезводняващи) свойства.
Д-р Татяна Занин ни разказва тук за здравословните ползи от него.
Листата, корените и семената на магданоза се използват за приготвяне на народни лекове, витамини, чайове и за овкусяващо подправяне на ястия.
1. Против пикочни инфекции
Магданозът оказва диуретично и антимикробно въздействие и затова помага за предотвратяване на рецидивиращи инфекции в пикочните пътища.
2. Подсилва имунната система
Тъй като е наситен с витамините С и А, а се отличава и с антимикробни свойства, магданозът помага за повишаване на защитната енергия на организма и подсилва имунната система.
3. Подпомага контролирането на диабета
Консумацията на магданоз може да помогне за регулиране на кръвната захар освен, че предпазва черния дроб при болни от диабет – причината е антиокислителното му въздействие.
4. Преодолява задържането на течности
Магданозът е богат на калий, който минерал улеснява отделянето на натрий посредством урината освен, че има диуретични свойства. Това понижава кръвното налягане и активизира борбата против задържането в организма на излишни течности.
5. Превенция и борба против анемията
Понеже изобилства с фолиева киселина и желязо, магданозът спомага за борба срещу анемията. Желязото е важна съставка в червените кръвни клетки, които пренасят кислород в кръвта; фолиевата киселина е също необходима за образуването и развитието на тези клетки.
6. Усилва зрението
Магданозът е богат на каротиноиди - главно лутеин и зеаксантин, които поддържат здравословното зрение. Някои проучвания показват, че тези съединения помагат за предотвратяване на свързаната с възрастта макулна дегенерация - заболяване, което може да причини слепота.
7. Здрава кожа
Магданозът съдържа лутеин, вид каротиноид, който има антиокислително въздействие и помага за намаляване на окислителното увреждане в горните слоеве на кожата. Витаминът С, освен че е мощен антиокислител, участва в образуването на колаген, стяга отпуснатата кожа и повишава нейната еластичност.
8. Предотвратява появата на камъни в бъбреците
Магданозът елиминира течности от организма, намалява отделянето на калций с урината, има нефропротективен ефект, като предотвратява образуване на камъни в бъбреците.
9. Превенция на хронични заболявания и рак
Магданозът е богат на антиоксиданти, флавоноиди и каротиноиди - съединения, които помагат в борбата с щетите, причинени от свободните радикали спрямо клетките. Така предотвратява окислителния стрес, който провокира развитието на рак и хронични заболявания.
Флавоноидите са свързани с по-нисък риск от развитие на рак на дебелото черво и затлъстяване.
Каротиноидите, като лутеинът, инхибират (препятстват) растежа на раковите клетки, провокиращи рака на гърдата.
Витаминът С намява рисковете за рак на простатата.
10. Профилактика на сърдечни усложнения
Магданозът е богат на фолат (фолиева киселинна, витамин В9), който предотвратява образуването на атеромни плаки, заздравява кръвоносните съдове и предотвратява заболявания като инфаркт, атеросклероза, инсулт.
11. Подобрява храносмилането
Някои научни изследвания показват, че магданозът може да бъде полезен при лечението на чревни язви, тъй като очевидно предпазва стомашната лигавица и инхибира стомашната секреция.
12. Подпомага здравето на костите
Магданозът е богат на витамин К, който благоприятства образуването и заздравяването на кости. Освен това, той активира някои протеини, които увеличават костната плътност и стимулира по-голямото фиксиране на калция в костите и зъбите, предотвратявайки остеопорозата.
Внимание! Статията е само за информация! По въпросите в нея винаги се допитвайте до професионален диетолог!