Метеоризмът е знак, че храносмилателната ви система не работи толкова добре, колкото би трябвало, и че "вредните“ бактерии в стомаха ви пируват с непреработената храна, което води до отделянето на газове. За да се избавите от газовете, трябва да предприемете три важни стъпки.
Първо, дъвчете храната по-дълго време: това е най-ефективният начин да подобрите храносмилането си.
Второ, направете си изследване за непоносимост към храни – пшеницата е основният виновник за подуването и метеоризма. Изключете всички пшенични продукти от менюто си за десет дни и ги заменете с други зърнени култури като ръж, овес и ориз. След това отново започнете да ядете пшенични продукти (в големи количества) и вижте какъв ще е резултатът. Ако установите, че пшеницата е причината, сведете приема є до минимум и след известно време (няколко месеца, да речем) не би трябвало да имате проблеми, ако хапвате по нещо пшенично от време на време.
На трето място, пробвайте да приемате храносмилателни ензими. Ако коремът ви се подува често, получавате стомашни неразположения или отделяте прекалено много газове, е възможно тялото ви да не произвежда достатъчно храносмилателни ензими, които да разграждат храната изцяло. Тук се получава един омагьосан кръг, защото при пониженото ниво на ензими тялото ви усвоява по-малко хранителни вещества, а с по-малко хранителни вещества организмът произвежда по-малко ензими. Ако проблемът ви е от такова естество, разрешаването му е лесно – пийте по една таблетка храносмилателни ензими на всяко хранене. Качествените комплекси съдържат липаза (за разграждане на мазнините), амилаза (за разграждане на въглехидратите) и протеаза (за разграждане на протеините). Някои съдържат и папаин (от папая) или бромелаин (от ананас). Консумацията на споменатите плодове също подпомага храносмилането.
Приемайте допълнително и мултивитамин и минерална добавка, съдържаща 10 мг цинк, защото цинкът участва в производството на стомашни киселини. Ако подобрите хранителните си навици, след месец най-ве-роятно вече няма да се нуждаете от приема на храносмилателни ензими. В случай че те обаче не ви помогнат, се консултирайте с диетолог, който да ви изследва за други евентуални проблеми с храносмилателната система (като дисбактериоза, т.е. дисбаланс на чревната флора, или паразити).
Източник: "500 въпроса за здравето и храненето“