Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво провокира развитието на студовата алергия?

20 януари 2023, 12:00 часа

Ако на улицата през зимата кожата започне да ви сърби, появява се зачервяване на откритите места, сухота, пукнатини, малки подутини, мехури, лекото надраскване постепенно се превръща в непоносим сърбеж - най-вероятно имате студова алергия (или алергия към студ).

Има няколко теории, които описват развитието на студова алергия:

Студовата алергия е алергична реакция (развива се като класически алергичен процес, който включва имунологичен, патохимичен и патофизиологичен етап)

Студовата алергия е псевдоалергична реакция (студът засяга мастоцитите, което води до освобождаване на хистамин. Всичко това води до повишаване на пропускливостта на съдовата стена, подуване на тъкани, лигавици и възникване на възпалителен процес)

Във всеки случай студовата алергия е патологична реакция на организма към въздействието на ниски температури, характеризираща се с развитие на възпалителен процес върху кожата и лигавиците. Студовата алергия може да бъде остра и хронична, придобита или наследствена. Най-често заболяването се проявява през есенно-зимния период. Но може да се открие и при плуване в студена вода, пиене на студени напитки, сладолед и вземане на контрастен душ.

Как да превърнем неприятния СТУД в наш приятел

Има редица фактори, които могат да провокират развитието на заболяването:

- Болести на ендокринната система (щитовидна жлеза, надбъбречни жлези)

- Наследственост

- Хронични заболявания - стомашно-чревни заболявания, синузит, поленова алергия, хранителна алергия, бронхит

- Съдова патология - нарушение на микроциркулацията води до намаляване на кръвообращението в кожата и подкожната мастна тъкан (болест на Рейно)

- Наличието на хронични кожни заболявания (дерматит, екзема, псориазис и др.)

- Продължително излагане на студено време с открити части на тялото

При излагане на студ се появява зачервяване на откритата кожа. Фокусите на зачервяване имат вид на малък точковиден обрив, който постепенно се слива и образува по-големи засегнати образувания с диаметър до 10-15 cm. Могат да се появят малки пукнатини и лющене.

След 10-20 минути може да се появи сърбеж - това е резултат от действието на хистамина върху нервните окончания. Интензивността на сърбежа се увеличава с прогресирането на други процеси. Постепенно се появява подуване на кожата с образуване на мехури. Мехурите са бледорозови на цвят. Когато се спре излагането на студ, тези симптоми могат да изчезнат сами.

Студът е опасен! Как да се справим

В противен случай могат да възникнат по-дълбоки и по-сериозни лезии. Телесната температура може да се повиши до 39-40 градуса, има главоболие, слабост, болки в тялото.

Диагнозата на студовата алергия може да бъде доста трудна поради необичайния алерген.

Необходимо е да се проведе диференциална диагностика с други кожни заболявания (екзема, псориазис, дерматит, трихофития), алергични реакции от различен характер (хранителни, лекарствени, битови алергии), някои инфекциозни заболявания.

Ако подозирате студова алергия, трябва да се консултирате с алерголог (за диференциална диагноза определено трябва да посетите дерматолог).

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес