Болката в черния дроб се отнася до оплаквания, вариращи от дискомфорт в десния хипохондриум до интензивна (в някои случаи продължителна) болка. Интересен факт: самият черен дроб не може да боли - анатомията не го позволява. В него няма рецептори за болка, природата не ги е предоставила.
Болковият симптом се причинява от неговата обвивка (капсула) или съседни органи, което може да сигнализира за проблем. Най-добрият начин да забележите „приближаващото бедствие“ навреме е да се подложите на специална диагноза, която ще бъде предписана от гастроентеролог.
Защо се появява болка?
Дори и най-незначителните отклонения в органа променят неговия размер, което допринася за разтягане на мембраната, върху която има рецептори. Патологията на панкреаса, жлъчния мехур, жлъчните пътища също може да бъде придружена от болка в десния хипохондриум.
Болката и дискомфортът в този орган са от различно естество: болки или режещи, постоянни или краткотрайни, могат да се засилят от прекомерен стрес, да се появят след приемане дори на малко количество мазни или пикантни храни или в стресови ситуации. Понякога болезненият симптом в десния хипохондриум е придружен от метеоризъм, проблеми с изпражненията, киселини и лош дъх.
Ако заболяването е в период на обостряне, температурата може да се повиши, да се появи силна слабост и главоболие.
Какви храни трябва да ядете за пречистване на черния дроб
Какви са най-честите причини за болки в черния дроб?
Болката в десния хипохондриум може да сигнализира за редица патологии. Това може да са проблеми с панкреаса, жлъчния мехур или жлъчните пътища. Когато черният дроб е значително увеличен, болката се причинява от мембраната около органа.
За да не допуснете ситуацията да стане критична, не забравяйте да си уговорите среща с лекар, ако почувствате необичайни или неприятни усещания в дясната страна.
За да се премахне болката в десния хипохондриум, е необходимо да се установи точната причина за възникването му. Може да бъде причинено от:
· гастрит в период на обостряне, панкреатит (облъчване на болка)
· камъни в областта на жлъчните пътища или жлъчния мехур, както и при възпалителен процес на жлъчния мехур - холецистит
· възпалителни чернодробни заболявания (по-специално хепатит)
· Има два вида хепатит: инфекциозен и токсичен. Причини: инфекция с вируси А, В и С. Основни симптоми: тъпа болка, пожълтяване на кожата или склерата на очите, слабост, гадене и по-рядко - сърбеж.
Цироза на черния дроб
Едно от най-тежките заболявания. Има пролиферация на съединителната тъкан и развитие на възпалителни процеси, нарушено кръвообращение както в самия орган, така и в съседните. Причини за възникване: в повече от 50% от случаите това е консумация на алкохол. Основни симптоми: в началните етапи те са много подобни на проявите на хепатит. Диагнозата се поставя чрез ултразвук или биопсия.
7 храни, които рестарират черния дроб
Синдром на раздразнените черва
· злокачествени неоплазми (включително вторично метастатично чернодробно заболяване)
· затворени наранявания
· По правило те възникват в резултат на тъп удар в коремната област.
Болката може да бъде причинена от:
· физическа активност (дори незначителна),
· ядене на мазни, пикантни или пържени храни (обикновено придружено от гадене),
· лоши навици (тютюнопушене, алкохол).
Лечение
Преди да посетите лекар, не приемайте болкоуспокояващи или спазмолитици. Те ще маскират важни симптоми и ще затруднят поставянето на диагноза по време на преглед.
В никакъв случай не трябва сами да избирате лекарства. И особено не приемайте лекарства, предписани на вашите приятели в подобни ситуации. Няма гаранция, че лекарствата, които им помагат, няма да влошат нещата за вас. Лечението се избира строго индивидуално.
За да се справите с тази ситуация, консултирайте се с лекар възможно най-скоро.
Преди да посетите лекар за облекчаване на симптомите на болка (вместо да приемате лекарства), обърнете внимание на диетата си. Можете самостоятелно да намалите натоварването на органа.
Диетата за премахване на болката в черния дроб трябва да бъде щадяща и с ниско съдържание на мазнини.
Препоръчително е да се ядат: черен хляб, нискомаслени млечни продукти, различни зърнени храни, зеленчуци и плодове, варено месо и птици (говеждо, пилешко).
Необходимо е напълно да се изключат: пържени, пикантни пушени и мазни храни, печени продукти, гъби, свинско месо, патица, консерви, сладкарски изделия, кафе.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.