Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да преодолеете натрупаната умора?

11 май 2023, 13:44 часа

Какво точно е умората? Отговорът на този въпрос е важен, за да намерим верните начини да я преодоляваме. Преди всичко трябва да сме наясно, че умората е субективно усещане на физическа отпадналост или/и на забележимо снижена умствена активност. Доказано е, че ефективното преодоляване на систематично натрупващата се умора не може да става чрез постоянно, изкуствено стимулиране на организма с помощта на съдържащи кофеин напитки.

Функционално, кофеинът се свързва с молекулите на аденозина в тялото и ги блокира, като по този начин тяхната роля да сигнализира за натрупана умора в организма отпада. В резултат на това пулсът се ускорява, а мозъчната дейност се подобрява.

След 1 до 2 часа обаче, действието на приетата доза кофеин (съдържаща се най-често в първото за деня кафе) рязко отслабва и умората се „връща“ с пълна сила. И това се повтаря след всяко следващо кафе и колкото по-късно то е изпито, толкова по-трудно ще заспите и живителният нощен сън ще ви бъде по-кратък и непълноценен.

Други вреди от прекомерната употреба на кофеин-съдържащи напитки, са: трайно повишаване на кръвното налягане над нормата, което се явява предпоставка за сериозни увреждания в сърдечно-съдовата система; перманентна раздразнителност, отразяваща се на социалните и семейни контакти; висока кръвна захар (водещ до диабет тип 2); понижена плътност на костите (при жените). При това положение е нормално да потърсите и приложите други, далеч по-безопасни начини да преодолявате умората. Ето кои са те:

1/ Раздвижвайте тялото си, особено ако работите уседнала работа. Мотивирайте се да отделяте по 10-ина минути всеки час да ставате от стола и да натоварвате поне минимално мускулната и костната си системи – така ще получите необходимия ви прилив на енергия. А вечерта се опитвайте, освен да подготвяте вечерята, да поиграете с децата, или да изведете кучето, или просто да се разходите по улиците (или в парка ако е наблизо).

10 причини защо винаги се чувстваш уморен

2/ Направете всичко възможно да се сдобиете с истински пълноценен сън! Това ще постигнете ако, първо, ограничавате се с храненето, консумирането на кофеин-съдържащи напитки или/и алкохол, от 2 до 3 часа преди лягане; второ, не се застоявайте пред телевизора (или GSM-а ) вечерно време и, особено, не оставайте телевизора включен, когато вече сте в леглото. Това са важни предпоставки за заспите бързо, а сънят ви да бъде пълноценен в продължение на 7 часа.

3/ Обърнете внимание да намалите консумацията на алкохол до, примерно, традиционната чаша червено вино, в чийто състав има ценни за здравето ви антиоксиданти, доказано отлагащи във времето стареенето на организма. Прекаляването със спиртни напитки имат отрицателен ефект да се „въртите“ продължително време в леглото и да спите на „пресекулки“. А ако, все пак, сте консумирали повечко алкохол, то пийте и повече вода през това време, за да избегнете вредната за здравето ви дехидратация.

4/ Не позволявайте ежедневното попадане в стресови ситуации да влошава трайно настроението ви, защото това ще е пагубно в социален аспект. Свикнете да не възприемате това, с което се сблъсквате, твърде „лично“, което ще ви позволи да се съхранявате емоционално по отношение на чувствата и възприятията. В това отношение биха ви помогнали някои упражнения от йога, свързани с медитиране. Ефективно ще отблъснете стресовите проблеми и ако забележимо увеличавате времето за разходки или/и екскурзии всред природата.

5 страхотни начина за преодоляване на умствената умора

5/ Реагирайте своевременно ако се почувствате гладни – хапвайте си вкусни неща често, но в малки количества. Въздържанието да си хапнете „нещичко“ ще предизвика у вас „вълчи глад“ в края на деня и „затрупване“ на организма ви с храна и излишни калории, с което ще се лишите от така важния възстановителен сън. Освен това, с честото ядене „по малко“ вие ще регулирате нивото на кръвната захар и, същевременно, ще се чувствате трайно енергични. Важно е при това да имате питателна закуска, съдържаща храни, богати на въглехидрати, мазнини и протеини.

6/ Откажете се от цигарите, без обаче да се заричате, че това ще е завинаги, за да не натоварвате излишно нервната система, която и без това ще е в стресово състояние да бъде преодолян вредоносния за здравето ви навик. Цигареният дим пречи на нормалното дишане и намалява енергийните ви запаси, както и значително увеличава риска от развитието на тежки белодробни проблеми.

Отказът от цигарите е сериозен проблем за пушачите, тъй като техният организъм е привикнал към никотина, създаващ за кратко време – до следващата цигара – усещане за спокойствие и прилив на бодрост. Често пъти, силата на волята ви няма да е достатъчна да се справите с този „порочен навик“ и тогава ще се наложи да потърсите специализирана помощ (достъпна и в Интернет чрез мобилния ви телефон).

7/ Ако сте интровертна личност, то сигурно имате проблеми със социалното общуване, което, насложено с постоянната умора, която изпитвате, ще влошава още повече социалните ви контакти. За да се справяте с това положение е желателно да се обграждате с колкото се може повече приятелски настроени хора, с които можете спокойно да споделяте своите тревоги, но и радости, така че чувството ви на умора ще отстъпи далече назад.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес