В тази статия ще разберете за един изцяло нов метод, открит от българин на име Петьо Попов, живеещ в село Николаево, Плевенско. Той сподели пред репортери каква е тайната при отглеждането на неговите домати, тъй като всички от селото са забелязали завидните му постижения.
На първо място, Попов споделя, че от голямо значение е как са разположени самите редове, където се посяват растенията. Важно е те да вървят в посока север – юг с уточнение, че разстоянието между тях трябва да не е по-малко от 1 метър и да не надвишава 2 метра. Следващото действие е свързано с оформянето на лехите. Трябва да са достатъчно дълбоки и след като ги изкопаете, на дъното полагате тор и я обръщате 1-2 пъти така, че да се смеси с пръстта. Следващата стъпка е посипването със слама, листа или талаш. Петьо Попов отбелязва, че е от голямо значение да се запази влажността на почвата по този начин, както и да се осигури оптимална среда за червеите. Другият трик, с които си служи Попов, е да засажда и по някое други растение в близост до доматите. Споделя за магданоз, невен, чубрица и босилек, които са помощници срещу борбата с маната. Ако все пак маната засегне някое от стеблата, той дава съвет да се отстрани засегнатата част и да се изхвърли далеч от останалите растения.
Другият съвет, който стопанинът споделя, е за семената, които използва. Той предпочита да сади едни и същи семена всяка година. Обяснява го с това, че по този начин растенията се адаптират към дадения тип почва. Също така излага и факта, че купените растения рядко оцеляват.
Що се отнася до наторяването, Петьо Попов залага на натуралните съставки. Неговата тайна е екстракт от коприва. Копривата престоява във вода около 30 дни и след това растенията се напръскват с нея.
Стопанинът от село Николаево споделя още, че обръща градината само през първата година. Оттам нататък само се прекопава преди да бъдат засадени растенията.
Като за финал, Попов споделя, че този начин за отглеждане на домати му осигурява завидно добра реколта всяка година. Разказва, че е имало болести по доматите му, но с тази разлика, че болното растение не е заразявало останалите, както в повечето случаи се получава. Казва, че не му се налага да купува най-различни видове тор и препарати за пръскане. Всичко, което му е нужно, може да намери в двора си и да му свърши чудесна работа, както досега.