Направата на туршии е неизменна част от есенните месеци. Тази зимнина е харесвана от почти всяко българско семейство и поради тази причина домакините не пропускат възможност да се развихрят, създавайки вкусни и апетитни туршии.
Дали обаче трябва да добавят аспирин или този медикамент може да се окаже вреден за здравето, предстои да разберете.
Трябва ли да добавяме аспирин в туршиите?
Още: Рецептата за бабината сурова туршия най-накрая е разкрита
Използването на аспирин при направата на туршии е за да запази течността от потъмняване. Домакините са на мнение, че именно аспиринът запазва зимнината за по-дълго време и туршиите няма да се вкиснат или разпенят.
Факт е, че този медикамент осигурява киселинна среда за бактериите. В него се съдържа салицилова киселина, която обаче не влияе благоприятно върху лигавицата на стомаха. Това е и причината да се препоръчва избягването на аспирин в туршиите.
Да не говорим, че ако го комбинирате с алкохол, ще си навредите още повече. Ако често похапвате туршия и едновременно с това се възнаграждавате с чашка ракия, може да си доведете гастрит.
Хората с чувствителен стомах не бива да ползват аспирин при приготвяне на туршии.
Още: В марината за царската туршия - тези 2 съставки са задължителни
Освен всичко останало, споделено до момента, ще добавим, че аспиринът е способен да промени вкуса на зеленчуците.
Да не забравяме още, че аспиринът, използван като консервант, може да доведе и до алергична реакция, тъй като е алерген.
Бременните жени и кърмещи майки не бива да консумират зимнина с аспирин, както и хората, които имат проблеми с храносмилателната система.
Малките деца също не трябва да консумират зимнина с аспирин, защото след време, ако се наложи да бъдат лекувани с този медикамент, може да получат алергична реакция.
Още: Сега е точният момент да направите ТАЗИ вкусна и лесна зеленчукова зимнина
Важно е да кажем, че статията има само информативна цел. Не замества консултация с лекар, нито балансирано хранене!