Убедени сме, че всяка една домакиня се е чувствала безсилна пред боба в тенджерата, който не иска да увира. Колкото и стриктни да сте в спазването на всяка една стъпка, свързана с приготвянето на боб, то понякога нещата не зависят от вас.
Ето какви може да са причините, ако бобът, който готвите, не иска да увира:
• Срок на годност;
Много е важно да проверявате срока на годност, изписан върху опаковката на продукта. Много вероятно е, ако бобът е стар или с изтекъл срок на годност, да не иска да омекне, без значение колко изпълнителни кулинари сте.
Пробвате ли тази рецепта за боб по шопски, ще забравите за всички други
• Овлажняване;
Когато купувате насипен боб, трябва много да внимавате как го съхранявате. Не бива да го оставяте в найлоновия плик, в който са ви го продали. Пресипете го в херметически затворен буркан, за да го предпазите от овлажняване. Ако не направите това, възможно е накрая фасулът да не иска да увира.
• Вода.
Вероятно никога не сте се замисляли, но водата, в която варите боба, е поредният фактор, от който зависи дали той ще уври бързо или пък изобщо този процес няма да настъпи. Водата не трябва да е прекалено твърда. За предпочитане е да използвате пречистена вода.
За да си гарантирате, че бобът в тенджерата ще уври, накиснете го от предната вечер и подменете първата му вода, когато заври.
Ако се налага да долеете вода, тя не трябва да е студена, а гореща или поне затоплена. Киселите и солените подправки се добавят накрая, когато продуктът е идеално сварен.
И все пак, ако вашият боб не иска да уври, може да му добавите половин лъжичка сода бикарбонат, В случай, че нищо от това не помага, няма какво повече да направите.