Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 витамина за здрави кости и стави

24 октомври 2023, 14:22 часа

Естественото производство на колаген и протеини, които са част от почти всички "градивни елементи" на тялото (коса, кожа, нокти, кости, стави, хрущяли, вени), приключва на около 25 години. От този момент нататък е добре човек да приема допълнително витамини, минерали и микроелементи, които помагат за укрепване на костите и ставите, които по правило страдат най-много от недостиг на горепосочените елементи. Ето кои са най-важните добавки, които ще помогнат за поддържане на здравето и еластичността на гръбначния стълб и ставите.

Витамин D3 (холекалциферол)

Витамин D3 е наричан още "слънчев": той се произвежда в кожата по естествен път - при пряко излагане на ултравиолетови лъчи. Тези, които искат да си набавят този витамин, но нямат възможност редовно да правят слънчеви бани, трябва да въведат в диетата си сьомга и други видове мазна червена и бяла риба, сирена, масло, червено месо, черен дроб от треска, гъби, пълномаслено краве мляко и яйчни жълтъци.

Този витамин е особено важен за бременните жени, жените, които са навлезли в менопауза, и за децата. Холекалциферолът предотвратява появата на рахит, подпомага растежа на костите, поддържа скелета, повишава мускулния тонус (включително на сърцето), стабилизира хормоналното състояние, но не се усвоява без калций. Затова витамин D трябва да се приема в комбинация с калций.

Калцият е най-разпространеният минерал в човешкото тяло. Той е отговорен за "изграждането" на зъбите и костите, така че ако искате да предотвратите остеопорозата и да спестите от стоматологични услуги, D3+Ca трябва да станат ваши най-добри приятели още от ранна младост.

Тайната за здрави стави е разкрита!

Глюкозамин и хондроитин (хондроитин сулфат и глюкозамин сулфат)

Тези вещества участват активно в синтеза на градивната тъкан и в процесите на регенерация на хрущялната тъкан. Те са основни компоненти за тези, които наскоро са претърпели травма; хора в зряла възраст; спортисти, практикуващи активен спорт. Глюкозаминът ви позволява да запазите и поддържате ставите, подложени на повишено натоварване, така че съединителната тъкан да се износва по-малко и също така да има време да се възстанови. Той намалява възпалението, задържа отмития калций и намалява риска от остеопороза и остеохондроза.

Заседналият начин на живот, наднорменото тегло, неправилното хранене и предразположението към заболявания на костите и ставите, както и строгото вегетарианство са индикации за употребата на добавки с глюкозамин и хондроитин: В хрущяла няма кръвоносни съдове и при износване или дори минимално заболяване всички ресурси за възстановяване ще бъдат взети директно от организма.

Креатин

Креатинът е азотсъдържаща карбоксилна киселина, естествено вещество, необходимо за извършване на всяко движение и енергиен метаболизъм. Креатинът е съставен от три аминокиселини - глицин, аргинин и метионин - и най-често се използва по време на интензивни силови тренировки за неутрализиране на киселините и увеличаване на мускулната маса. Креатинът е изключително важен за ускоряване на метаболизма.

Той се синтезира в организма по естествен път, но в малки количества, така че ако тренирате допълнително или спортувате професионално, определено няма да имате достатъчно от естественото вещество. Креатинът може да се консумира с храната (червеното месо или мазната риба осигуряват няколко допълнителни грама от веществото поради съдържанието на незаменими аминокиселини) или да си купите добавка.

Пийте тези комбинации от витамини и минерали за здрави кости и стави

Биотин (витамин В7)

Биотинът често е наричан витаминът на красотата. Той има положителен ефект върху състоянието на кожата, ноктите и косата и е необходим за производството на някои аминокиселини и мазнини. При недостига му в организма косата започва да се чупи и да пада (до пълно оплешивяване), кожата става суха и може да страда от дерматит, често се появяват пристъпи на гадене и прогресира анорексията.

Един от основните източници на този витамин е хлябът и други продукти, съдържащи мая, както и говеждият и пилешкият черен дроб, бъбреците, соята, различни ядки, зърнени храни и яйчни жълтъци. Този витамин се намира в много по-големи количества в храните от растителен произход, така че веганите и вегетарианците определено не трябва да ги пренебрегват.

Мед

Медта е важен микроелемент, отговорен за усвояването на желязото от кръвта, производството на естествен колаген и енергия. Естественият недостиг на мед е рядък и най-често е свързан или с вродени заболявания, или с тежки хранителни разстройства.

Приемът на мед е показан и при зрели и по-възрастни хора, за да се ускори заздравяването на сложни фрактури и да се облекчи посттравматичната болка. Медта се съдържа естествено в много храни, така че ако искате да помогнете на организма си да консумира този микроелемент, "диетата" ще бъде вкусна: гъшият дроб, стридите, месото от раци, гъбите, лещата, кашуто, бадемите, шоколадът и гъбите съдържат голямо количество мед.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес