Версай е вдъхновил Петър Велики да построи тази уникална поредица от дворци и градини в околностите на своя нов град. След победата си срещу шведите при Полтава, той решил да изгради своя величествен Версай, който трябвало да подчертае значението на неговия триумф. Неповторимата комбинация от дворцови постройки с елегантни градини и впечатляващи фонтани, се славят като едни от най-красивите барокови творения в света.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
Изборът на място за построяването на комплекса е свързано и с възможността за добро водоснабдяване, за да могат да функционират многобройните фонтани. Най-подходящото време от годината за посещение на тази забележителност е летният сезон. Безспорно главната атракция на двореца е Голямата каскада, която е съставена от няколко водопада и десетки фонтани, и позлатени статуи. Водите на фонтаните от тази каскада падат в басейн с формата на полукръг, в който през 1730г. е издигнат големият “Фонтан Самсон”. Той изобразява моментът, когато сълзите на Самсон отварят челюстите на лъва, като тази сцена символизира победата на Русия над Швеция във Великата северна война. Лъвът е част от герба на Швеция, а от устата на този в двореца Петерхоф се изстрелва струя с височина от 20м., която е и най-високата сред цялата поредица от фонтани. Едно от най-значимите технологични постижения в дворцовия комплекс е, че налягането на водата за фонтаните не се постига с помощта на помпи. Водата достига до комплекса от естествени водни източници и се събира в изграден резервоар, разположен в Горната градина. Разликата във височината създава налягането, посредством което се захранват повечето от фонтаните в Долната градина, включително и Голямата каскада.
Снимка: Pixabay
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Централно място в “Руския Версай” на Петър Велики заема Големият дворец. Процесът по строежа на тази велика сграда е преустановен през 1725г., когато владетелят умира и е подновена през 1740г. с идването на власт на неговата дъщеря – Елисавета. Интериорът на двореца е изключително пищен и независимо от факта, че е бил изцяло реконструиран след световните войни, това не се е отразило на неговото величие. Една от най-големите зали тук е Тронната зала, където в миналото са организирани пищни церемонии и приеми. Луксът от цялостното обзавеждане и сложните орнаменти по тавана са неповторими. Позлатената стълба и преддверието, което също е изпълнено с позлатени резби и картини, допълват целия този разточителен разкош.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
В Петерхоф ежегодно се отбелязват две важни събития – празниците на откриването и закриването на фонтаните. Първоначалното пускане на водата се осъществява на 9 май. На този ден входът за комплекса е безплатен. На 15 септември се затварят фонтаните. За да не се разрушават от природните стихии, всички статуи биват поставяни в изградени за целта дъсчени калъфи, пълни със специална вата, предпазваща фигурите от минусовите температури през зимата.