Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съставят карта на социалните услуги в България

30 януари 2020, 15:53 часа • 4848 прочитания

Национална карта за социалните услуги разработва Министерството на труда и социалната политика. С нея ще бъде представен анализ на необходимостта от тях. От това ще зависи и тяхното финансиране. Държавата финансира към момента социалните услуги на база юридическо лице или капацитет. С новия Закон за социални услуги средствата ще се насочват към самите дейности, съобщи днес в Стара Загора социалният министър Деница Сачева. 

294 милиона лева са средствата, които тази година държавата е отделила за 1356 услуги, които се предоставят в цялата страна. Националната карта ще гарантира да не се създаде безконтролен пазар на социални услуги, от които някой ще печели за сметка на хората, обясни Сачева и уточни, че "става дума за регулиране на търсенето, предлагането и за насочването на обществените средства само там, където е необходимо разкриването на социалната услуга”. Законът предвижда и създаването на Агенция за качество на социалните услугите, които сега в 85% се изпълняват от общините.

Проблемът с кадровото обезпечаване на сектора е сериозен, призна министърът и обясни, че трябва да има стратегия за привличането на повече хора, които да учат и след това да практикуват професията на социалния работник. 

"Това е функция както на политиката, която ние смятаме да предприемем, на възнаграждението, но и функция на българското общество към тези специалисти. Колкото повече показваме негативните примери, толкова повече ще отблъскваме младите хора да ги избират”, категорична е тя.

Министърът Сачева беше категорична, че законът за социалните услуги е в подкрепа на семействата, а не отдалечава децата от от тях. Според нея страховете на хората в това отношение са резултат от масова пропаганда в последните месеци на проблемите, които наши сънародници са имали с чужди социални служби. 

"Българската социална система не отнема деца от семействата, българският социален модел е да се работи със семействата. От тях се извеждат деца само, когато има риск от насилие или риск за живота и здравето им. Дори тогава това не се случва веднага, а се работи дълго с разширеното семейство. Българският модел на социална политика е семейно ориентиран и няма за цел да разрушава семейните връзки и отношения”, увери социалният министър.

Деница Сачева посети днес Дневен център за деца и младежи с увреждания в Стара Загора. Той е с капацитет за 72-ма души, а в него работят 27 специалисти и помощен персонал. В Града на липите се предоставят 38 услуги и предстои разкриването на още шест, уточни ресорният заместник-кмет Иванка Сотирова. В дневния център за деца и младежи с увреждания децата и семействата им получават цялостна подкрепа, защото тук освен социална работа и рехабилитация се предлага и образователна услуга. В него се работи с едно от 6-те деца в света, които имат изключително рядко генетично заболяване. Предоставяните услуги за лицата до 18 години в него са напълно безплатни. Открит е през октомври 1998 година и се намира в кв. „Три чучура-юг”. 

По-късно министър Сачева се включи в публичната дискусия за Закона за социалните услуги, която се провежда в зала „Петко Р. Славейков“ в сградата на общината.

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес