Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Витамин B9 намалява риска от аутизма

13 февруари 2013, 09:29 часа • 60739 прочитания

Добавки с витамин B9 преди и в началото на бременността намаляват с близо 40% риска от аутизъм при новородените, съобщава обширно изследване, пише БГНЕС. То потвърждава благоприятната роля, която играе това органично съединение за мозъчната система на плода.

Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)

Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност

"Тези резултати потвърждават предишни трудове за важността на солите на фолиевата киселина в развитието на мозъка и увеличава възможността с евтина превенция да се намали риска от аутизъм", казва д-р Езра Сусър, професор по епидемиология в Колумбийския университет в Ню Йорк, един от авторите на изследването, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация (JAMA) на 13 февруари.

Международното изследване е направено в Норвегия с около 85 хиляди деца, родени между 2002 и 2008 г., чиито майки са разделени по признак - приемали или не - витамин B9, наричан още фолиева киселина.

Вече е установено, че недостигът на витамин B9 по време на бременност значително повишава риска от малформации на изграждащата се нервна система на ембриона.

Още: Подаръците, на които децата истински се радват

Още: "Агрион" връчи земеделски Оскар-и

През последните години бяха проведени изследвания, за да се определи дали витамин B9 има и други полезни ефекти върху развиващия се главен и гръбначен мозък на плода.

Проучване, проведено през 2011 г. върху една и съща група деца в Норвегия, показва, че тези, чиито майки са приемали допълнително фолиева киселина в началото на бременността си са били с два пъти по-малък риск от забавяне на развитието на речта на тригодишна възраст.

Подобно изследване, също през 2011 г., направено от Калифорнийския университет в Дейвис, показва по-нисък риск от аутизъм при деца, чиито майки са използвали в началото на бременността си комплекс от мултивитамини и минерали, включително фолиева киселина.

В зелените зеленчуци

Още: Прогноза за времето - 21 февруари 2025 г. (петък)

Още: "Добре изглеждаш. На телевизора си грозен": Костадинов освен граф Игнатиев - горещите теми в интернет на 20 февруари

Значително намаляване на риска от аутизъм е открит "при децата на жени, които са приемали витамин B9 между четири седмици преди и осем седмици след началото на бременността", казва д-р Пол Сюрен, епидемиолог в Норвежкия институт за обществено здраве (NIPH), основен автор на изследването.

В същото време изследователите не са установили връзка между витамин В9 и по-нисък риск от развитие на синдрома на Аспергер, една от формите на аутизъм.

Точният момент по време на бременност, когато майката приема фолиева киселина е много важен, за да се намали риска от аутизъм при деца. Той по всяка вероятност е между четири седмици преди началото на бременността и осем седмици след това.

Фолиевата киселина е необходима за синтеза на ДНК и процеса на възстановяване на организма. Витамин B9 се произвежда естествено от фолиева киселина, която е в изобилие преди всичко в зелените листни зеленчуци, граха, лещата, фасула и яйцата.

В Съединените щати, Канада и Чили, витамин B9 се добавя в брашното, и доставя по този начин веществото до потребителите.

В Европа, се препоръчва бременните жени да взимат още в началото витамин B9. Въпреки това проучванията показват голям брой жени, които очакват дете, с твърде ниски нива на този витамин в организма.

Авторите на последното проучване не откриват връзка между намаления риск от аутизъм и други хранителни добавки като рибено масло (омега-3) или други витамини и минерали.

"Възможността фолиевата киселина да намалява риска от аутизъм е много интересна и тя трябва да бъде потвърдена и при други групи", пише д-р Робърт Бери от Федералните центрове за контрол и превенция на заболяванията /CDC/ в редакционна статия в списанието на медицинската асоциация.

Според CDC едно дете на 88 в САЩ се ражда с аутизъм и това става все по-често през последните години. Причините за психичното разстройство остават в голяма степен неизвестни, ограничавайки по този начин възможностите за диагностика, профилактика и лечение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес