Машини за гласуване, които ползваме у нас, са се ползвали и в други държави. В Белгия обаче са се сканирала бележката. От всички държави само у нас е въведено изцяло машинното гласуване. Въпросът е дали машините доведоха до това доверие у хората относно истинността на вота“, коментира Александър Андреев, който беше говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК).
„Никой не ни пита за нищо. Идеята е статуквото да направят отново, което е потребно за тях. Това, че се прекроява Избирателния кодекс, е сигнал, че скоро ще има избори“, заяви политологът Росен Стоянов. По думите му не е проблема в доверието. „Спекулации се правят за частни интереси“, каза той.
По думите на политолога моделът за гласуване на 21 век е електронното гласуване.
„Машините за гласуване са едни калкулатори. Те освен че събират вота ни, го правят и по един много защитен начин“, коментира Стоил Цицелков, който е членът на Обществения съвет към ЦИК.
По думите на Александър Андреев нашата интегрална бюлетина е много сложна. „Това допуска определени хора да не могат да се справят или да допуснат грешка“, заяви той.
По думите на Цицелков също бъдещето на изборите е в изкуствения интелект. „Най-важно е да не смесваме хартиеното с машинното гласуване“, каза той и добави, че в това няма никаква логика.
ОЩЕ: Ген. Атанасов: Промените в Изборния кодекс са с фокус местните избори