Синдикатите не постигнаха консенсус с ръководството на МВР. Това стана ясно след срещата между министър Румяна Бъчварова и представители на синдикалните организации в МВР. Това предаде "Фокус".
"Разбрахме се, че няма да се разберем. Беше ни предложена модификация на предложението на финансовия министър, която не ни удовлетворява - при това по начин, който намираме за неприемлив", каза след срещата Валентин Попов, председател на Синдикалната федерация на служителите в МВР.
„Информирахме министър Бъчварова, че 6 синдиката от МВР и синдиката на служителите на затворите в България на 8 ноември от 13.00 часа ще бъдат на протест на площад „Народно събрание”. Нямаме друг избор, нещата бяха направени по недопустим начин, което е обидно и унизително за нас като служители. Този пакет от предложения е неприемлив и от наша гледна точка не може да бъде в дневния ни ред за обсъждане. За оттеглянето му сме”, категоричен е Попов.
„Беше ни предложено служителите с до 10 години стаж и всички новоназначени да останат с 10 заплати обезщетение. Отпуските да останат намалени на 20 работни дни, прослуженото време да се консолидира към заплатата”, каза Попов.
Преди около половин час протестът на служителите на реда в София приключи. Протестиращите се разотидоха от мястото, където се бяха събрали пред сградата на Министерски съвет. Пътните платна, които бяха затворени, бяха освободени. Движението се осъществява нормално и се регулира от регулировчик.
От 18.00 часа се очаква нов протест на полицаите.
По-рано днес, на срещата при Бойко Борисов с финансовия министър Владислав Горанов и министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова, стана ясно, че социалните придобивки на полицаите няма да се отнемат.
Междувременно четирите работодателските организации - АИКБ, БСК, КРИБ и БТПП, излязоха с позиция по повод протестите и заявиха, че са "силно обезпокоени" от тях.
"Несъмнено, начинът на провеждане на протеста беше неприемлив, но много по-неприемливи са исканията на протестиращите. На практика, това са искания за спиране на всякакви реформи в сектор „Сигурност“ и за придържане към сегашното положение на получаване на привилегии и социални придобивки, без да има каквито и да са индикатори, критерии и измерители, доколко въпросните привилегии са заслужени", се казва в позицията, разпространена до медиите.
Според работодателите обществото няма усещане за гарантиране на сигурността и на фона на нарастващото недоволство от работата на полицията, исканията на служителите ѝ са неуместни.
"Обръщаме се към изпълнителната и законодателната власт с призив да НЕ отстъпват от принципната позиция, че сегашното положение НЕ може да се запази повече. Преговори може и трябва да се водят, но не бива да се отстъпва от принципната позиция, че част от привилегиите на работещите в сектор „Сигурност“ са в разрез с приетото за цялото общество, както и че социалните придобивки на служителите от сектора не почиват на НИКАКВА реална преценка на база постигнати резултати", заявяват още работодателите.