Една от болестите на модерния свят е синдромът на бърн-аут или когато тялото отказва да приема и понася повече психическото напрежение и се предава.
Най-често от синдрома бърн-аут страдат образованите хора, за съжаление в най-творческата им възраст – между 35 и 55 години. Проявата на синдрома се проявява в умора, отпадналост, апатия, невъзможност да се концентрирате и всичко, което ви е познато когато сте преуморени.
Решението обаче за спасяване на всеки, на когото вече е поставена тази диагноза, е радикална смяна на начина на живот. В Германия доста известни публични фигури – от света на медиите, на икономиката и на науката – излязоха публично и заявиха, че в името на собственото си здраве сменят начина на живот. Отказват пари, позиции, за които са работили десетилетия, и се обръщат към себе си, връщат се към природата и природосъобразния начин на живот, за да се спасят физически и психически, пише БНР.
Болестта заплашва да се превърне в една от болестите не само на модерния човек, но и на народа, наред с инфарктите, алцхаймера и инсултите. Германски учени в областта на медицината прилагат изследване, открито през 2004 година от техни руски колеги. За около три минути се поставят първоначално дясната, след това лявата ръка върху специална стъклена повърхност и се снимат – нещо като ренгенова снимка, но направена от компютър. След 3-минутно мислене той показва резултата – или степента на вашата лична физическа и психическа степен на натовареност, която можете да понасяте и техните предели.
Така с малката мини-камера, с която са заснети дланите на ръцете ви, ще имате информация до каква степен са уязвими биополетата в главата ви. Дали сте податлив на бърн-аут или на инфаркт. Изследването и консултацията струват 180 евро.
Но пък е показателно как един руски метод, разработен за военни цели – предимно за предварително изследване на войници, се прилага за мирни цели в Германия и дава безпогрешни резултати за една от най-страшните модерни болести.