Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българската жена трябва да работи повече, а й плащат по-малко

08 март 2012, 14:43 часа • 6809 прочитания

Средно 40 дни повече годишно трябва да работи една жена в България, за да получи същото заплащане като един мъж. Ако жената е между 35 и 44 години, тя трябва да работи средно 55 дни повече годишно, за да получи същите пари като мъж на същата възраст, предаде БГНЕС.

Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)

Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност

Това са част от изводите на изследване на Български хелзинкски комитет (БХК) за дискриминацията на жените на пазара на труда в България, фокусирано върху липсата на равно заплащане. Изследването се базира на данни от Националния статистически институт и Евростат, като последните обработени данни са от 2010 година.

Разликата в заплащането между мъже и жени в България се увеличава в последните няколко години - 13.6% през 2008 г., 15.3% през 2009 г., 15.7% през 2010 г.. По-голяма е разликата в заплащането на пълен работен ден - 16.1% в полза на мъжете. Дискриминацията се усеща най-силно при възрастовата група 35 - 44 години - там жените получават средно с 21.8% по-малко от мъжете.

Изненадващо, най-голямо е несъответствието в държавния сектор, където се включват държавното управление, но и всички държавни предприятия - в него жените взимат средно с 22.1% по-ниски заплати от мъжете. По последни данни пропастта в заплащането средно за Европейския съюз е 16.4%. Всяка година значително повече жени в България завършват висше образование – 6 от всеки 10 завършили университет са жени. Това обаче не се изразява в по-висока заетост или в изравняване на разликата в заплащането между мъже и жени. През 2010 година 63% от мъжете са били заети на пазара на труда, срещу 56.4% от жените.

Още: Подаръците, на които децата истински се радват

Още: "Агрион" връчи земеделски Оскар-и

В България 56% от икономическите дейности имат съществена разлика в заплащането от над 15%. Най-ощетени в заплащането са жените, работещи в секторите "Култура, спорт и развлечения" - те получават 34.6% по-малко от мъжете, в "Здравеопазване и социални дейности" - 32.7% по-малко и във "Финансово посредничество" - 32.1% по-малко. Най-малката е разликата в заплащането в секторите "Държавно управление; задължително обществено осигуряване" - там жените получават с 3.3% по-ниско възнаграждение от мъжете и в "Професионални дейности и научни изследвания" - 4.3% по-ниско възнаграждение.

Някои от причините, които обуславят разликата в заплащането на жените и мъжете, са различните сектори и професии; както и тенденцията жените да работят по-малко часове или на непълно работно време и вследствие на това имат по-малък доход, тъй като често те носят тежестта на грижите за децата. В много случаи обаче жените просто не получават същото възнаграждение като мъжете, въпреки че извършват една и съща работа или полагат труд с еднаква стойност.

Още: Кой има имен ден днес, 21 февруари 2025 г.

Още: Най-важните новини за деня: 20 февруари 2025 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес