Умелата домакиня може да приготви същински деликатес от зеле. Готвенето му е свързано с някои тънкости, с които е добре да сте запознати.
Най-големият плюс на зелето е, че може да го задушите както прясно, така и кисело. Може да го приготвите в различни комбинации - с месо или гъби, с ориз, боб и дори със стафиди. Независимо от това на кой вариант ще се спрете, добре е да сте запознати с някои тънкости.
Нарязване на зелето
Обикновено нарязваме зелето на ивици или късчета с неправилна форма. Как е правилно да го правим? Няма определено изискване. Нарежете го, както ви е удобно. Просто времето за задушаване ще бъде различно, а ястията ще изглеждат по различен начин.
Ако зелето е твърде кисело трябва предварително да го измиете. Разбира се, това ще доведе до намаляване на количеството на витамин С в него, но ако зелето е твърде кисело, по време на задушаване то ще загуби голяма част от вкусовите си качества.
Колко време отнема задушаването на зелето?
Ако зелето е крехко, 12-15 минути са достатъчни, но зимните сортове изискват поне 30-40 минути топлинна обработка.
Ако решите да задушите зелето във фурната, тогава температурата трябва да бъде не повече от 170 ° C, така че кипенето да е минимално. Времето за топлинна обработка в случая е до 40 минути.
Ако го приготвяте в мултикукър първо задайте режима за пържене на лук и моркови за времето, посочено за тези програми. След това стартирайте режим "Яхния" за 20-40 минути.
Не задушавайте зелето прекалено дълго. Ако омекне напълно, то ще загуби не само всичките си полезни вещества, но и вкусовите си качества.
Готовността на ястието се определя от вкуса на зелето. Характерното за него потъмняване, появата на специфична пикантност и ненатрапчива "горчивина" са признаци, че е време да изключите ястието.
Трикове и тънкости при задушаване
Първоначално зелето може да се запържи малко в сгорещено олио (мазнина) до приятен златист оттенък. По време на запържването го разбъркайте внимателно, така че да се готви равномерно. След това добавете още мазнина или вода (бульон) и оставете ястието да къкри под затворен капак на бавен огън, до омекване.
Прибавянето на сол към зелето е добре да става 10-12 минути преди готвене. Ако искате да придадете на ястието приятен сладко-кисел послевкус, добавете лъжица захар и малко оцет 7-10 минути преди края на задушаването. Разбира се, не е нужно да добавяте оцет към киселото зеле, но непълна чаена лъжичка захар идеално ще балансира вкуса на ястието и ще омекоти рязката киселинност.
Когато избирате слънчогледово масло, отдавайте предпочитание на нерафинираното, зелето става по-вкусно с него.
Ако искате да приготвите нискокалорично ястие, добавете гореща вода вместо олио към зелето. И обратното - за да направите ястието по-калорично, добавите масло или бульон от месо.
Друга малка тайна, която ще помогне да се придаде на задушеното зеле невероятен вкус - 4-5 минути преди пълна готовност на ястието, добавете към него леко 1 лъжица запържено в масло брашно.