С Договора за добросъседство целим да загърбим това, което беше досега – опит да преустановим атаките срещу България, антибългарската риторика. Знаете какво беше в Македония от години, заяви външният ни министър Екатерина Захариева по темата "Македония".
В опит да бъде по-дипломатична, Захариева каза, че "историята трябва да ни сближава". Работа на правителствата е да изграждат добросъседски отношения, подчерта тя пред Нова телевизия. И посочи, че в договора е предвидена смесена комисия, която да тълкува "автентични исторически източници", но уточни, че ние нямаме нужда от "напомпване на самочувствието". Има ли някакво съмнение чий цар е цар Самуил, риторично каза Захариева. Според нея в Македония се говори "с ирония" за грандиозните исторически паметници в Скопие, като обаче нямало как да настояваме Македония да махне паметника на цар Самуил.
Външният ни министър заяви, че е работа на македонската държава да пренапише учебниците си, но не уточни дали това ще става на база на докладите на смесената комисия за тълкуване на историята, предвидена в проектодоговора за добросъседство и приятелство. Екатерина Захариева обаче изтъкна, че с договора се дава възможност да се почетат български герои на македонска територия. Знаете колко трудно беше досега да се направи какъвто и да е паметник на българин, обикновено имаше разрешение само за редови войници, каза външният ни министър.
Екатерина Захариева каза и, че е сигурна, че няма да има проблеми при подписването и ратифицирането на договора и от България, и от Македония. Тя смята, че ако има протести в Македония, те ще са организирани, а не спонтанни.
Припомняме, че вчера (26 юли) външното ни министерство публикува проектодоговора за добросъседство с Македония. Освен темата за комисията за историята, в него е посочено, че Македония не може да се намесва във вътрешните работи на България по отношение на хора, чувстващи се българи, но текстът е доста витиеват: „с цел защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Република Македония”.