Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Кучетата си лаят, керванът си върви": Министри масово не отговарят на депутатски въпроси (СНИМКИ)

25 февруари 2025, 10:34 часа • 1943 прочитания

Поне 104 въпроса на народни представители към министрите от правителството по парламентарен контрол не са отговорени в законово установения срок от десет дни, а някои от тях са просрочени във времето с повече от три седмици, показа справка на Actualno.com в регистрите на Народното събрание (бел.ред. към 25 февруари в 10:30 часа).

Оказва се, че по някои от най-наболелите обществени теми, министрите от кабинета Желязков и техните администрации не дават информация в срок на поставените от депутатите питания нито устно по време на парламентарен контрол в пленарна зала в петъчните заседания, нито писмено по установения по процедурата ред. Сред най-фрапиращите примери за липса на отговори са въпроси от широк обществен интерес като инфраструктурни проекти, национални стратегии, бюджетни финансирания и някои любопитни примери като:

Снимка: БГНЕС

Възможности - много, отговори - малко

Любопитна е и друга практика, която обаче не се установява от настоящото правителство, още по-малко пък и има очаквания да бъде прекратена от някое следващо - става дума за липсата на реалните отговори. Често в парламентарния контрол администрацията на министрите успява чрез словесни похвати да осуети практическото отговаряне на въпросите и така важната информация не присъства в отговорите на министрите, макар формално процедурата по контрол да е спазена и отговор на запитването да има. Вместо това се цитират поредица от нормативни документи и/или историческа практика по дадена тема.

Още: Правителството прие управленската програма на четворната коалиция. Какво съдържа?

Актуален такъв пример касае субсидия от над 736 000 лв. на ДПС и развитието по даване на информация. В писмения отговор са цитирани данни къде може да се провери какъв е размерът на субсидиите за партиите и коалициите, както и линк към сайта на Министерство на правосъдието, на който се поддържат данни за изплатените средства, но липсва информация за сметки и лица, които са с достъп до тях. Цитиран е и Законът за политическите партии, според който формациите имат 7-дневен срок, за да променят банковите си сметки при настъпване на промяна на обстоятелствата, но не става ясно кога е получено такова уведомление - Още: Пеевски е взимал субсидията на ДПС в периода на разцеплението

Снимка: БГНЕС

Как е по правило?

По дефиниция всички депутати могат да отправят към премиерът и министрите актуални въпроси от обществен интерес, като въпросите трябва да са в съответната сфера на управление или да засягат дейността на конкретно административно звено. Въпросите се отправят в писмена форма чрез председателя на Народното събрание (като това трябва да стане най-късно 72 часа преди началото на заседанието, на което министрите следва да отговарят). Отговорите може да са устни или писмени. Срокът за писмен отговор е до 10 дни (като в специални случаи се допускат и изключения), а всички постъпили въпроси и съответни отговори към тях, се публикуват в публичния регистър "Парламентарен контрол" и са достъпни на на интернет страницата на НС - тук.

Депутатите могат да отправят и питания до членове на Министерски съвет относно неговата дейност. Питанията са само в писмена форма, като на тях следва да се отговори устно или писмено в 14-дневен срок (като в специални случаи се допускат и изключения). Всеки петък в последните три часа на заседанието на Народното събрание се изслушват въпросите, питанията и отговорите по тях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес