Машините за гласуване да станат "вещи със специално предназначение, свързани с националната сигурност, и да бъдат разглеждани като критична информационна система" - това иска ЦИК с доклада си за изборите през 2024 година, който е предназначен за Народното събрание. А мотивът за искането е да бъде подсигурено гласуването с машини.
Защо гласуването има нужда от допълнителна сигурност? От ЦИК не уточняват това в доклада си. Няма и обяснение изобщо какво конкретно ще подобри въпросният статут на "критична информационна система", което е важно предвид оскъдната регламентация на "критичната инфраструктура" в българското законодателство. Не казват и как подобно нововъведение би се отразило на организацията и провеждането на машинното гласуване. Само посочват, че са поставили въпроса пред ДАНС с писмо от 11 февруари т.г., коментира в. "Сега".
Отделно, ЦИК препоръчва да бъде изработен нов софтуер за машините, с отворен код (open source) и който "да позволява да се произвеждат избори от всякакъв вид, както и произволна комбинация от тях". Изработката на софтуера обаче трябва да направи държавна структура, не частна. Коя точно - и за това няма посочване на имена.
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Проблеми с машините
Малкото случаи, при които е спряно машинното гласуване в изборния ден, се дължат предимно на повреди в принтерите на устройствата, отбелязва ЦИК. Тези случаи станаха повод за дълги спорове между ЦИК и частната компания "Сиела Норма", която печели обществените поръчки за поддръжката, защото тя внесе и машините. Комисията твърди, че проблемът е в софтуера, а според фирмата е в поръчаната от ЦИК хартия за машинните принтери, която не отговаря на стандартите им.
От ЦИК посочват в доклада си, че експерти от министерството на електронното управление изследват причините за проблема. Кога ще приключи проверката, не се знае. Иначе казано, засега казусът остава мистерия.
Комисарите са отчели 3008 случаи, при които бюлетините от машините не отговарят на законовите изисквания. Машинното гласуване преждевременно е спряно в 148 секции (1.54% от общия брой секции) на изборите 2 в 1 на 9 юни 2024 г. и в 125 секции (1.31%) на 27 октомври 2024 г.
Още: Звено без хора – кой отговаря за машините в ЦИК: Анализ на "Демократичен център"
ЦИК посочва също редица затруднения в процедурите по подготовката на машинния вот, включително удостоверяването на годността на устройствата за избори. И предлага да се запише в закона "един ред за достъп до изходен код, документация и до софтуерни инструменти, приложими в изборния процес относно машинното гласуване". Комисарите припомнят, че в Изборния кодекс липсват легални определения за куп специфични термини, свързани с машинния вот – като например какво означава "изходен код", "криптографски ключове" и др. Затова те искат да се запишат нужните дефиниции в закона.