Разходите за възстановяване на Украйна след руската инвазия са нараснали до 524 милиарда долара – сума, която почти утроява прогнозирания икономически продукт на страната за 2024 г. Това показва съвместно проучване на Световната банка, ООН, Европейската комисия и украинското правителство. Докладът обхваща периода от началото на войната преди три години до 31 декември 2024 г. и разкрива сериозно увеличение на щетите върху енергийната инфраструктура – с цели 70% спрямо предходната година.
Според анализа разходите за възстановяване са нараснали със 7% спрямо предишната оценка от 486 милиарда долара. Най-засегнати са жилищният сектор, транспортът, енергетиката, търговията и образованието.
Проучването оценява не само преките материални щети по сгради и инфраструктура, но и социално-икономическото въздействие върху живота на населението. В съвместно изявление институциите, изготвили доклада, подчертават необходимостта от възстановяване „към по-добро“ състояние. Още: Украинският премиер: В договора за редкоземните минерали няма нищо колониално, вноските са 50/50
Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за скорошно прекратяване на войната чрез отделни преговори с Русия и Украйна, но в момента действа така, че мирът да е угоден за Русия и диктаторът Владимир Путин. По време на среща с френския президент Еманюел Макрон Тръмп изрази увереност, че сделка може да бъде постигната в рамките на няколко седмици.
Междувременно премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че нуждите от възстановяване продължават да растат заради постоянните руски атаки. Украинското правителство е заделило 7,37 милиарда долара за спешни нужди през 2025 г. с помощта на международни донори, но все още има недостиг от близо 10 милиарда долара.
2,5 млн. домакинства са засегнати
Според проучването преките щети в Украйна от руските атаки възлизат на 176 милиарда долара – значително увеличение спрямо предходната оценка от 152 милиарда долара. Още: Печалбите от замразени руски активи отиват в Украйна - ЕС е все по-близо до решение
Близо 13% от жилищния фонд на страната е повреден или напълно разрушен, засягайки повече от 2,5 милиона домакинства. Най-сериозен е ръстът на щетите в енергийния сектор – 70% повече в сравнение с предишната оценка, като са засегнати електропреносната инфраструктура, централното отопление и разпределителните мрежи.
В дългосрочен план жилищният сектор ще изисква 84 милиарда долара за възстановяване, транспортната инфраструктура – 78 милиарда, енергетиката и минното дело – 68 милиарда, а промишлеността и търговията – над 64 милиарда. Земеделието също е сред най-засегнатите сектори, с прогнозни нужди от 55 милиарда долара.
Само разходите за разчистване на развалините се оценяват на близо 13 милиарда долара.
Антонела Басани, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия, заяви, че проучването отразява напредъка на Украйна в областта на физическото и икономическото възстановяване, както и необходимостта от допълнителни реформи и възстановителни дейности. Още: Украйна подписа с компании, готови да инвестират в Крим след бъдещо освобождаване
Докладът изключва вече посрещнатите нужди на стойност над 13 милиарда долара, финансирани от Украйна, нейните международни партньори и частния сектор. Сред тях са 1,2 милиарда долара, насочени към жилищни ремонти и аварийни възстановителни работи по повече от 2000 километра пътна инфраструктура.