Украйна не е получила предложение от Европейския съюз за ново взаимноизгодно споразумение относно украинските критични минерали по време на визитата на еврокомисарите в Киев на 24 февруари, тъй като партньорството в тази област между Киев и ЕС вече е в ход. Това съобщи говорителят на ЕК Томас Райнер по време на брифинг на 25 февруари, като по този начин опроверга материал на Politico за проектосделка на блока с украинската страна: ЕС надцаква САЩ със своя сделка за ценните минерали на Украйна.
Стефан Сежурне говорел за предишни споразумения
Райнер беше помолен от журналистите да коментира думите на европейския комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне (бивш френски външен министър), който на 24 февруари обяви в Киев, че е предложил на украинските държавни служители „взаимноизгодно споразумение“ относно критичните ресурси на Украйна. Говорителят на Европейската комисия заяви, че няма ново предложение, а европейският комисар само е подчертал ангажираността към предишни споразумения.
Той припомни, че сътрудничеството на ЕС с Украйна по отношение на критичните материали е започнало преди четири години. То е формализирано чрез меморандум за разбирателство.
„По време на вчерашното посещение в Киев (комисар Сежурне) наистина се срещна с украинските си колеги и потвърди ангажимента ни да прилагаме този Меморандум за разбирателство и да ускорим работата по укрепване на нашето взаимноизгодно партньорство“, уточни говорителят на Европейската комисия.
Снимка: Getty Images
„Както при всички партньорства на ЕС в областта на критичните суровини, това сътрудничество е не само за осигуряване на вериги за доставки за ЕС, но и за насърчаване на местната добавена стойност и изграждане на капацитет в страните партньори, като се гарантира взаимна полза. Както виждате, става дума за сътрудничество с Украйна, а не за някаква конкуренция със САЩ“, подчерта Томас Райнер, цитиран от "Европейска правда".
Намеренията на САЩ
Американският президент Доналд Тръмп прави все по-агресивни увертюри към Украйна за правата върху нейните минерални богатства, като иска до 500 млрд. долара от тях под формата на компенсация за вече предоставената от Вашингтон подкрепа за Киев по време на войната: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка.
Досега украинският президент Володимир Зеленски отказа да подпише два проекта за споразумения, предложени от администрацията на Тръмп, като заяви, че условията са твърде сурови. Според The New York Times тези условия включват отказ на Киев от минерали, приходи от петрол и газ, плюс приходи от пристанища и друга инфраструктура в размер на 500 млрд. долара: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна.
Твърди се, че САЩ и Украйна са близо до финализирането на ново, подобрено споразумение. Пореден сигнал за това дойде от говорителят на Белия дом Карълайн Ливит, която говори пред Fox News: „Срещите на Тръмп с Путин и Зеленски ще се състоят много скоро, особено със Зеленски. Той иска бързо да финализира сделката за редкоземни метали и очаква Зеленски да я подпише. Украйна нямаше да съществува като държава без нас“, заяви тя.
Още: Какво предвижда новото споразумение за редкоземни минерали между САЩ и Украйна?
Снимка: литий, iStock
„Няма да подпиша това, което 10 поколения украинци ще трябва да връщат“, заяви Зеленски на пресконференция в неделя. Той подчертаваше, че отказва, защото в предложението на САЩ не са предвидени гаранции за сигурност. В понеделник обаче Тръмп настоя, че „окончателната сделка“ е „много близо“ и че тя ще включва „редкоземни метали и различни други неща“. Според Axios в предложението е залегнало описание за "свободна, суверенна и сигурна" Украйна.
Днес украинският премиер Денис Шмигал даде повече подробности и заговори за справедливо предложение: Украинският премиер: В договора за редкоземните минерали няма нищо колониално, вноските са 50/50.
Украйна притежава огромни залежи на критични елементи и минерали - от литий до титан, които са жизненоважни за производството на съвременни технологии и са силно желани в световната надпревара за ресурси. Тя разполага и с огромни запаси от въглища, както и от нефт, газ и уран, но голяма част от тях се намират на територии под руски контрол.
Диктаторът Владимир Путин, изглежда, също изкушава САЩ със сделка за ценни ресурси: Русия има повече ресурси от Украйна: И Путин предложи сделка за редкоземни елементи на Тръмп (ВИДЕО).