"Продължавайте да се борите и не поемайте никакви ангажименти. Не подписвайте никакви споразумения със САЩ. Не се съгласявайте на сделки с минерали или политически споразумения – при никакви обстоятелства. Дори ако Тръмп ви изнудва, не забравяйте, че решението е ваше. Най-добрият ви коз е силата, която украинците вече демонстрираха." Това са думи на бившия министър на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис.
Загуби ли Европа?
Европейците вече не могат да разчитат на подкрепата на САЩ и трябва да свикнат с това, включително украинците, каза той в интервю за "Украинска правда", взето по време на участието му на срещата на Ялтинската европейска стратегия "Три години – време за победа" в Киев. Той подчерта, че САЩ сега са повече ориентирани към Русия, отколкото към Европа.
На въпрос дали това означава, че Европа е "загубила", той отговори така: "Бих го казал по друг начин: сега трябва да се подготвим за борба с Русия в условия, когато САЩ са по-фокусирани върху Русия, отколкото върху нас. Вярвам, че думата "загубили" означава нещо окончателно, а сега не е така. Знаете, че следващата седмица може да видим нещо в Х от президента [на САЩ], което коренно да противоречи на настоящите му изявления. Това е напълно възможно."
Още: Украинският премиер: В договора за редкоземните минерали няма нищо колониално, вноските са 50/50
Путин хвана Тръмп в капан
Според него в политиката на Доналд Тръмп "няма ясни цели". Но дори това не е най-големият му проблем, казва Ландсбергис.
"Най-големият проблем на Тръмп е, че Путин вече го е хванал в капан. Тръмп се оказа в капана на собственото си желание да постигне бързо мирно споразумение. На което Путин отговори: Мога да се погрижа да получите бърза сделка, ако останалото няма значение. А "останалото няма значение" означава, че Путин получава останалото. Тоест това означава, че получава всичко", каза дипломатът.
Проблемът с НАТО
Същото може да се каже и за НАТО. Не е ясно как НАТО може да функционира от позицията, която в момента заемат САЩ, казва политикът:
"Очевидно е, че Путин натиска Тръмп да прекрати военното присъствие на САЩ в Европа. Никога не съм се съмнявал, че ще го поиска. И ако Путин постави условие на Тръмп – "или ще изтеглите войските от Европа, или няма да получите бърза сделка" – това отново ще вкара президента Тръмп в капан."
Още: Украинският премиер: В договора за редкоземните минерали няма нищо колониално, вноските са 50/50
При това положение съветът на дипломата е Украйна да не поема никакви задължения спрямо САЩ, да не подписва договори за редкоземните минерали или политически споразумения – при никакви обстоятелства. И да бъде готова за по-трудни времена. "Защото съм сигурен: ако Украйна и Европа откажат сделката с Тръмп, Путин ще стигне до ескалация", каза той.
Още: Свит в ъгъла: Тръмп унизи Макрон в Овалния кабинет (СНИМКИ)
По думите му Европа има ресурси да помогне на Украйна, включително със замразените руски активи. Изключен от преговорите за край на войната, ЕС може да прибегне до най-сериозното си оръжие за 200 млрд. евро
Разделението на света между три империи
От всичко това печели Китай, е мнението на политика.
"За Китай всичко изглежда така, сякаш САЩ са се съгласили да преразпределят света. Тръмп има своите териториални амбиции, които включват Гренландия, Панама, Канада. Русия има своите имперски амбиции – Украйна, част от Европа, Балтика, може би още нещо. И Китай също има свои. От китайска гледна точка това изглежда така - нека разделим света на три и всеки ще получи това, което му е важно", казва Ландсбергис.
На въпрос на журналиста не се ли стреми в действителност Тръмп да отслаби Китай, дипломатът казва, че не споделя това мнение.
Още: 83 години, за да завладее Украйна с война: Путин тръгна да се продава на Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
Според него Тръмп не е против светът да бъде поделен между трите велики сили.
"Три империи, които имат право на съществуване и да разделят света – за Тръмп това е равносметката. Той вярва, че неговата империя е по-велика, но уважава другите империи и техните императори. Той винаги е казвал: Уважавам Си, уважавам Путин."
Само че Тръмп не е отчел един съществен проблем с Китай
Има един съществен момент обаче, който трябва да се вземе предвид по отношение на Китай, предупреждава литовският политик - самата философия на Китай не позволява той да отстъпи властта си на друг.
"Но има проблем. За Си неговата империя трябва да бъде по-голяма. Защото Китай е Поднебесната империя. Виждате ли: има рай, Китай е едно ниво по-долу от него, а всички останали са под Китай. Така че във всяка игра, във всяка война, във всяка геополитическа ситуация планът на Китай е да излезе на върха", пояснява той.
Това не е всичко. Дипломатът смята, че Китай може да повтори стратегията на Хенри Кисинджър.
"Нека ви напомня, че през 70-те години на миналия век, когато имаше сериозни търкания между Съветския съюз и Китай, Кисинджър видя в това възможност и положи усилия да разбие съветско-китайския съюз. Сега Китай вижда ясно разделението между САЩ и Европа. Следователно Си може да атакува западния съюз заради сътрудничеството си с Европа. И той дори вече го прави!"
Парадоксът - Китай предлага гаранции за сигурност, а САЩ -не!
Ландсбергиус напомня, че Китай вече дори предложи гаранции за сигурност на Украйна - нещо, което Тръмп отказва да направи.
"Това е най-парадоксалното нещо, което всъщност ми взривява мозъка, но е истина: Китай може да предложи на Украйна по-добра сделка от САЩ.
Ландсбергиус отбелязва и друго - за Пекин Русия съвсем не е световна сила.
"Китай не възприема Русия като сериозен играч. За тях Русия е дреболия, тя е нещо като една от китайските провинции. Въпреки факта, че Русия има голяма територия, икономически за Китай тя не съществува. Тя просто отсъства от китайската картина на световните играчи."
Същото не може да се каже за Русия обаче - тя е зависима от Китай, напомни политикът.
"От друга страна, за Русия Китай е сила. Русия е напълно зависима от Китай", каза той.