Въпросът е дали Борисов здраво държи волана, а той едва ли ще му се изплъзне. Това заяви социалният антрополог Харалан Александров в "Още от деня" по БНТ.
"Управлението е много трудно, неуправляеми са процесите в голяма степен заради неконтролирани изяви в социалните медии. Няма масова паника все още, но има паника и това е симптоматика. Групата, която е паникьосана, съвпада с тези, които не признаваха коронавируса. Тези страхове са решение на проблемите лично. Страхът обаче може да бъде рационален и полезен. Все по-малко хора си позволяват да не признават заразата. Шири се мнението, че като не говорим за болестта и не я признаваме, тя ще ни подмине", допълни той.
"Очаквам хора да започнат да продават кръвта си за кръвна плазма и да я държат в бутилки във фризерите", каза още Александров. "Трябва да се намери приемлив успокоителен разказ. Привидно в тази ситуация е най-тежко положението на управляващите. Не е лесно и да си в опозиция, бидейки срещу властта. Идва обаче ситуация, в която отговорното управление изисква опозицията да подкрепи властта. Опозицията обаче няма този морален интегритет. Няма го този момент у политиците на моралната зрялост. Това не успокоява дори собствения им електорат, а това е разрушителен нагон. Битката в последните години е изнесена на полето на популизма, това е мания, може хората да си изгорят маските като биполярно разстройство, но след това идва депресията. И се иска интелектуална зрялост, за да преодолееш себеразрушението. Не е невъзможно да се стигне до такава катастрофа. Който запази здравия си разум и връзката си с хората, като мине по ръба на бръснача, той ще се справи с този тест. Енергията на гражданското общество се провали в желанието си да промени обществото, но доведе до разреждане на превъзбудата. Депресията е по-страшна и от манията, от това се страхувам", добави Александров.