Министърът на външните работи Екатерина Захариева инициира разглеждане и обсъждане на договора в Комисията по външна политика и чрез нейно писмо, адресирано до председателя на комисията Джема Грозданова. Договорът постъпи в секретно деловодство на Народното събрание на 3 юли /понеделник/ в следобедните часове.
Това заявяват от политическа партия ГЕРБ в позиция, изпратена до медиите по повод писмото, изпратено до премиера Бойко Борисов от председателя на БСП Корнелия Нинова, относно Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с република Македония и нейното твърдение, че не може да се запознае с клаузите му, защото той не е предоставен на народните представители и че има необходимост от обсъждането му в НС.
В документа се посочва още, че „на 4 юли народните представители от комисията бяха информирани, че могат да се запознаят с постъпилия текст преди заседанието на външната комисия на 5 юли /сряда/. Проектът на Договорa е достъпен за всеки народен представител в секретното деловодство на НС.
Членовете на външната комисия изслушаха министъра на външните работи за достигнатия етап на договаряне към 5 юли 2017 г. и изразиха мнение и предложения по текста.
Договорът е достигнал финален етап. Фактически такъв договор се обсъжда от 2008 година, когато е подписан Меморандум за сътрудничество между двете държави по въпросите на европейската интеграция. Всички правителства и външни министри от 2008 година до сега са работили по въпроса.
Предстои последният 12-и кръг преговори, като се очаква финализиране на текстовете. С финалния вариант на Договора парламентът ще бъде запознат след приключване на преговорите отново в заседание на Комисията по външна политика. Важно е да се отбележи, че не бива да се очаква възможност за промяна в договорените текстове, тъй като това е дълъг процес на договаряне на двете страни на ниво изпълнителна власт“, посочват от ГЕРБ в позицията си.
„Целта на правителството е да финализира текста и да пристъпи към подписване на Договора, като не отстъпваме от българските предложения. След това предстои ратификация от двата парламента, като това е възможността за обсъждане на Договора на ниво Народно събрание. Възможността този дълъг процес да приключи преди българското председателството на Съвета на ЕС, за което с всички партии в НС сме се обединили специалния фокус да се постави върху европейската перспектива на държавите от Западните Балкани и ролята на България в региона, ни дава основание да вярваме, че ще стигнем до съгласие и ще успеем да подпомогнем Република Македония в нейния път към НАТО и ЕС“, заявяват от ГЕРБ и добавят, че всичко това е с цел стабилност и сигурност в региона.
Actualno.com припомня, че в петък във връзка с дискусиите за подписването на договора за добросъседство между България и Република Македония, председателят на БСП Корнелия Нинова изпрати писмо до премиера Бойко Борисов.
В писмото Нинова се обръща към Борисов с думите, че външната политика на България изисква национално съгласие.
„Предстои подписване на Договор за добросъседство с Република Македония. Последната седмица се изразиха различни позиции за съдържанието и формата на Договора. Ние не сме запознати с клаузите му. За да бъде нашата позиция аргументирана и отчитаща националния интерес на България, моля да ни предоставите проекта на Договора”, пише Нинова до премиера.
Лидерът на левицата предлага той да бъде обсъден в Народното събрание и партиите заедно да изготвят позицията на България.