Честито на Бойко и Пеевски, взеха си БСП на промоция. След година-две БСП ще е в коалиция с ГЕРБ и ще има 1 депутат, като СДС и Румен Христов. Иде ми да глътна ампула с цианкалий, затова минавам на геополитическите новини около нас.
• В Саудитска Арабия, очакват се делегациите от САЩ и Русия за преговори по Украйна. Съставът на американската делегация включва държавния секретар Рубио, съветника по националната сигурност Майк Уолц и специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, докато Русия все още не е потвърдила своите представители за преговорите, освен външния министър Лавров. Очаква се да присъстват Юрий Ушаков, външнополитическият съветник на Путин, който носи със себе си 5 десетилетия дипломатически опит, включително позиция на посланик в САЩ. Очаква се да се включи и шефа на разузнаването Сергей Наришкин, както и Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за преки инвестиции, който е свързан със семейството на Путин чрез дъщерята на президента Екатерина Тихонова. Дмитриев е бивш служител на McKinsey и Goldman Sachs и близък до Роман Абрамович, който остава активен зад кулисите, продължавайки да играе роля в неофициалните дипломатически канали. Изборът на членове на екипа подчертава, че Путин е сериозен по отношение на преговорите. Екипът на Тръмп, напротив, няма задълбочен опит в преки преговори с Русия.
Още: Путин подготвя тежката категория преговарящи за Украйна
Макрон свиква лидерска среща за Украйна в отговор на Тръмп
• Във Франция, Макрон свиква лидерска среща за Украйна и отговор на Тръмп. Покани Великобритания, Германия, Италия, Испания, Полша, Дания (като представител на скандинавските държави), но забрави нас, а уж сме основен доставчик на оръжие. От друга страна, тръпки ме побиват, ако Георг ни представлява- човекът направи кариера с това, че целува правилните ръце, не с външнополитически умения. Тръмп не брои Европа за живи, тя пък не брои нас. Макрон ще опита да създаде анти-Тръмп блок, срещу него ще са Италия, Унгария, Словакия. Ние пак ще сме в разкрачено положение.
• В Италия, кабинетът ще одобри указ за противодействие на неотдавнашното увеличение на цените на ел.енергия. Списъкът от мерки все още е неясен, но правителството планира да „оцени въздействието на миналогодишната либерализация на пазара на електроенергия“. Консултантската компания Nomisma Energia изчисли, че италианските фирми ще плащат 28% повече за електроенергия през 2025 г., докато сметката за средното домакинство ще се повиши с 31%. Гарантирам, че това ще стане и у нас, ако от 1 юли премахнем субсидираните цени за битов пазар. В момента има 3 законопроекта за отлагане- на БСП, ИТН и Възраждане. Дано удържат.
• В Словакия, министърът на икономиката ще участва в газовите преговори с ЕС и Украйна в Брюксел днес. Словакия поиска подновяване на транзита на газ през Украйна, след като Киев спря потока на руски газ през нейна територия на 1 януари след изтичането на договора с Москва. От 1 февруари словашката държавна газова компания SPP внася руски газ в Словакия чрез „Турски поток“, като доставките ще се удвоят в обем от април. Изобщо този газопровод обслужва който се сетите, само не нас. Ние си плащаме на американците за втечнен газ. Не сме ли идиоти?
ДДС в Естония става 22%
• В Естония, една от управляващите партии предложи намаляването на ДДС върху основните групи храни до 9% като мярка, целяща намаляване на цените на храните. Ръстът на цените на храните в Естония е един от най-бързите в Европа, с 40% ръст през последните 3 години. Предложението има за цел понижаване на ДДС върху основни хранителни групи като зеленчуци, млечни продукти, месо, зърнени и рибни продукти до 9%, но ще е необходимо споразумение с търговските вериги, за да се гарантира, че намаленото ДДС няма да се използва за увеличаване на печалбите. (Същото направиха нашите ресторанти и производители на хляб.) Ставката на ДДС в Естония е 22% и ще се повиши на 24% от 1 юли 2025.
• В Полша, правителството е в процедура по прекомерно висок дефицит, главно заради високите разходи за отбрана. Бюджетният дефицит на Полша по предварителни данни е 5.7% от БВП през 2024, но окончателните данни ще са по-високи. Разходите за отбрана възлизат на около 3.7% от БВП, което е по-ниско от заложените в бюджета 4.2%. Разходите за отбрана трябва да нараснат до 4.7% от БВП през 2025. Полша най-вероятно разчита ЕК да активира клаузата за освобождаване на инвестициите в отбрана от изчисляване на бюджетни дефицити.
Нов бойкот на магазините ще има в Хърватска
• В Хърватска, броят на касовите бележки, издадени от търговците на дребно в Хърватия до 15:00 ч. в петък, 14 февруари, е с 9% по-висока, а общата стойност на приходите е с 20% по-висока от миналия петък (7 февруари), когато също беше проведен бойкот за пазаруване, според данъчната администрация. Но в сравнение с петък, 17 януари, когато нямаше бойкот, броят на касовите бележки е намалял със 7%, а общата стойност на покупките е по-ниска с 4%. Пълното въздействие на бойкота на търговията на дребно в Хърватия ще стане известно на 5 март, когато статистическата служба трябва да публикува данни за продажбите на дребно през януари. Този петък отново се провежда общонационален бойкот на магазините, вкл. и бойкот на пекарните и хлебни изделия, след призив на ученици от средните училища. Нашите ученици как не са се сетили да бойкотират училищните лавки? Давам само идея.
• В Украйна, Зеленски вчера пристигна в Дубай и вероятно ще се опита да се присъедини към срещата в Саудитска Арабия между Русия и САЩ. Зеленски даде да се разбере, че иска силни гаранции за сигурност от САЩ в замяна на минерални ресурси. Той не подписа проект на споразумение, което да позволи на САЩ да добиват природни ресурси в Украйна, чиято стойност Доналд Тръмп оцени на 500 милиарда долара, тъй като проектът не споменава какви гаранции за сигурност се предлагат. Украйна разполага със значителни ресурси от титан, литий, графит, уран, берилий и други важни минерали, но те изискват сериозни инвестиции за извличането им.
• В Босна, правителството слага таван на цените на 65 хранителни и хигиенни продукта. Таванът ще е със 17% до 23% по-нисък от настоящите цени. Списъкът е изготвен в споразумение между министерство на търговията и търговци на дребно, производители, асоциации на потребители и синдикати. У нас правителство и политици предлагат неработещи мерки от сорта на таван на надценките, скъсяване на верига на доставки и т.н. За мен таван на цените е единственото, което реално работи и се усеща- държавата определя максимална цена на даден продукт, после всеки магазин си избира една марка сирене, една марка яйца, една- масло и т.н., и ги предлага на тази максимална цена.
Георги Кадиев, Фейсбук