Първият череп на дете от вида Homo naledi е открит от международен екип изследователи в ЮАР. Описанието на загадъчните останки, чиято възраст е около 250 000 години, е публикувано в две статии в изданието PaleoAnthropology.
Черепът е открит от антрополозите още през 2017 година в Южна Африка, в пещерната система Изгряваща звезда. Той е бил намерен в тесен проход в пещерата Диналеди, където през 2015 година са открити останки от Homo naledi – един от предците на съвременния човек.
Черепът е с ширина 15 сантиметра и дължина 80 сантиметра и е принадлежал на дете на четири-шест години, но други останки от тялото му не са се съхранили. Той е получил името Лети – от думата „летимела“, която на езика сетсвана оначава „загубен“.
Самият череп се състои от 28 фрагмента и шест зъба. „Това е първият открит частичен череп на дете от Homo naledi, който ни дава представа за всички етапи от живота на този забележителен вид“, отбелязва Джулиет Брофи от Университета на Луизиана, водещ автор на изследването. Размерът на мозъка на Лети е бил между 480 и 610 куб. см, което според изчисленията на учените е около 90-95 процента от обема на мозъка на възрастен индивид.
Възрастта на Лети още не е установена, но възрастта на находки от H. naledi, открити наблизо, е около 245 000 -331 000 години. Според изследователите черепът на Лети се отнася към същия период.
Неизвестен човешки прародител е открит в Южна Африка
Причината за смъртта на Лети засега остава загадка – върху черепа не са открити следи от зъби на хищници, както и свидетелства, че останките са били донесени в прохода от вода. Според учените това означава, че останките от лети са били поставени в прохода от неговите близки.