Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сокът от картофи може да помогне в борбата с рака, твърдят учени

01 март 2023, 08:40 часа • 7253 прочитания

Учени от Познан (Полша) са открили, че пиенето на сок от картофи може да помогне срещу възпаление на червата и дори в борбата с рака. Въпреки че 95 процента от картофения сок се състоят от вода, около половината от останалите 5 процента е протеин с висока хранителна стойност.

Докато провеждали лабораторни тестове на ефектите на сока върху отделните клетки, д-р Пшемислав Ковалчевски и неговият екип от Познанския университет за природни науки установили, че съединенията, съдържащи се в картофения сок, могат да имат благоприятен ефект върху отделните клетки. Това има потенциал да помогне при лечението на рак и да облекчи ефектите от химиотерапията, въпреки че са необходими повече изследвания, съобщава полското издание The First News.

Учените създали серия от „хранителни продукти“, обогатени със съставки от картофен сок, които след това били давани на доброволци. „В момента имаме паста, хрупкав хляб, царевичен чипс, крем-супа, свински пастет и наденица. Изхвърлихме суровините и добавихме правилно обработен, концентриран и изсушен картофен сок. В продължение на няколко седмици доброволците получаваха храна, приготвена по този начин“, казва д-р Ковалчевски.

Оказало се, че тези, които са приемали картофен сок, имали намалени нива на протеина CRP (c-реактивен протеин), който е добър индикатор за възпаление. Според изследователите това означава, че картофеният сок наистина действа. Съединенията, които съдържа, всъщност намаляват възпалението в храносмилателната система при хора с възпалително заболяване на червата.

Изследователите също така установили, че хранителните продукти от картофен сок могат също така да имат цитотоксичен ефект върху стомашно-чревните ракови клетъчни линии – което означава, че могат да убиват раковите клетки и да се държат много по-нежно към здравите чревни клетки. Това означава, че използването им в химиотерапията може да намали тежестта и страничните ефекти от лечението.

Учените обаче предполагат, че хората засега няма да започнат да пият сок от картофи в големи количества. „Нека помним, че нашето тяло не усвоява суровото картофено нишесте. Ето защо, след като изстискате сока, филтрирайте го добре или изчакайте, докато нишестето се утаи на дъното на чашата. След като внимателно излеете течността отгоре в друг съд, тя ще става за пиене“, казва Ковалчевски.

Изследователите отбелязват, че трябва да се научи повече за механизма на действие на тези биоактивни съединения, тъй като той все още не е напълно изяснен.

„Ако знаем точно как работят, ще можем да приготвим правилно и стандартизираме нашия сок“, отбелязва д-р Ковалчевски.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес