Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

22 февруари 2025, 08:00 часа • 2972 прочитания

Учени, изследващи дълбините на Червено море, откриха естествени смъртоносни капани на морското дъно. Те открили дълбоководни солници на около 1200 м под повърхността на залива Акаба, които са до 10 пъти по-солени от нормалната морска вода, и липса на кислород, което по същество убива целия живот, който попадне в тях.

По думите на изследователите тези екстремни среди имитират суровите условия на ранната Земя, особено в дълбокото море, където животът може да се е появил за първи път. Дълбоководните солници са рядкост, като само около 40 са открити в Червено море, Средиземно море и в Мексиканския залив, прекръстен от Доналд Тръмп на Американски залив.

ОЩЕ: Защо Мойсей е изобразяван с рога?

Екстремни капсули на времето

Екипът отбелязва, че тези басейни действат също като геоложки капсули, запазвайки записи от миналото на залива Акаба поради ненарушения седимент. От тях изследователите могат да черпят информация за цунамита, внезапни наводнения и земетресения в региона, случили се преди хиляди години, пише Daily Mail.

„Солниците NEOM, както ги наричаме ние, разширяват известния географски обхват на дълбоководните солници в Червено море и представляват уникална среда за съхранение на седиментните сигнали от регионални климатични и тектонски събития“, казват изследователите.

Бягството на израилтяните от Египет. the Providence Lithograph Company / Public Domain

Заливът Акаба се смята за мистериозен поради уникалните си геоложки особености, включително екстремни дълбочини, вулканична активност и необичайни температурни промени в дълбочина. Регионът е удължена ивица от Червено море, която разделя египетския Синай от Саудитска Арабия и някои експерти смятат, че това е мястото, където Мойсей е разделил водите, докато водел израилтяните към Обетованата земя.

ОЩЕ: Древни "проклятия на Мойсей" са дешифрирани в Израел

Библията също разказва, че израилтяните пътуват през пустинята, преди да стигнат до морето, и някои маршрути близо до Акаба може да отговарят на описанието.

Изследователският екип, ръководен от Сам Пъркис, професор и председател на катедрата по морски геонауки в Университета на Маями, използвал дистанционно управлявани апарати и дълбоководни сонди, за да изследва района на дълбоководните басейни, разположени между Африка и Арабския полуостров.

Люлката на живота е била лишена от кислород

По думите на учените околната среда, причинена от тези условия, имитира тежките условия на ранната Земя и изследователите вярват, че това е особено вярно за това място в дълбокото море, където според тях животът може да се е появил за първи път.

"Сегашното ни разбиране е, че животът се е зародил на Земята в дълбокото море, почти сигурно в аноксични – без кислород – условия", казва Пъркис.

ОЩЕ: Солници на маите са открити под водите в Южен Белиз

Изследването дори предполага, че тези „смърноносни басейни“ евентуално биха могли да предоставят улики, подпомагащи търсенето на извънземни организми. Тази уникална екосистема е една от най-екстремните среди на планетата, се казва в проучването, и е възможно да прилича на условия, открити в далечни "водни светове" извън нашата Слънчева система.

Тъй като много малко организми оцеляват във високосолените води, седиментните слоеве са останали като капсула на времето и са запазили архив от минали климатични промени и геоложки събития.

Учените открили редките солени басейни в залива Акаба по време на четириседмично изследователско пътуване с OceanXplorer. Sam J. Purkis et al. / Communications Earth & Environment, 2022

„Обикновено тези животни биотурбират или разбиват морското дъно, нарушавайки утайките, които се натрупват там – казва Пъркис. – Не е така с дълбоководните солници. Тук всички седиментни слоеве, които се утаяват в дъното на басейна, остават изключително непокътнати.“

Оцеляват най-приспособимите

Докато повечето форми на живот биха загинали в момента, в който попаднат в тази среда, учените забелязали екстремофилни прокариоти да процъфтяват. Това са едноклетъчни организми, които живеят в екстремни среди с условия като висока температура, налягане, соленост, киселинност или радиация. Екипът също открил сулфат-редуциращи бактерии, които превръщат сулфата в енергия.

Учените са открили, че тези бактерии са намалили нивата на сулфат в залива Акаба толкова много, че съотношението на сулфат към хлорид в дълбоководните солници е най-ниското, регистрирано някога в района. Това означава, че бактериите играят голяма роля в промяната на химическия състав на водата.

ОЩЕ: Учени разкриха мистерията на геометричните фигури в солните пустини (ВИДЕО)

Докато повечето същества не могат да живеят в басейните, много се задържат близо до тях поради бактериите, които създават източници на храна за тях. Екипът забелязал змиорки, скариди и мекотели наблизо.

Дълбоководните солени басейни са чудесен аналог на ранната Земя и въпреки че са лишени от кислород и са хиперсолени, гъмжат от богата общност от така наречените „екстремофилни“ микроби.

Изследователят и екипът му се надяват, че девствените условия ще им позволят да изучат по-добре древните океански условия и да реконструират климатичните модели, проследявайки еволюцията на екосистемите на Земята в продължение на милиони години.

Океанографите са открили подобни образувания в Средиземно море, Американския залив и Антарктическия океан, но нито едно на такава дълбочина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес