Депресия, тревога и посттравматично стресово разстройство могат да се развият след заболявания на сърцето, включително сърдечна недостатъчност, инсулт и пристъп, разказват американски учени от Центровете по контрол и профилактика на заболяванията в САЩ (CDC), пише Eat This! Not That!.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
По думите им към днешна дата е невъзможно да се разкрият причините за депресията. Изследователите смятат, че потиснатото състояние може да се появи поради биологични, екологични и психологични фактори.
8 лесни съвета как да се справим с есенната депресия
Психиатърът Марк Поллак е назовал като основни симптоми на депресията постоянно чувство на тъга или безпокойство, отказ от занимания, които преди са носили удоволствие, раздразнителност, безсъние, липса на апетит или преяждане, болки в стомашно-чревната област, буца в гърлото, проблеми с концентрацията, запомнянето или вземането на решения, постоянно чувство на умора, чувство на вина, безполезност или безпомощност.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
„Хората могат да са предразположени към депресия поради редица фактори, включително изменения на функциите на мозъка, семейна анамнеза, стресови жизнени събития, неблагоприятни социални проблеми, такива като бедност, а също медицински проблеми“, добавя той.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Как тялото ни подсказва, че сме в депресия
По-рано учените от Държавния медицински колеж на Пенсилвания заявиха, че редовната консумация на гъби помага да се снижи рискът от възникване на депресия и да се увеличи продължителността на живота. Те са провели мащабно изследване, резултатите от което са публикувани в медицинското издание Journal of Affective Disorders.
По думите на изследователите гъбите съдържат ерготионеин – антиоксидант, който може да защити клетките и тъканите от увреждания. Гъбите се явяват основен източник на аминокиселината ерготионеин, противовъзпалително средство, което организмът не синтезира самостоятелно. Високото ниво на това вещество снижава риска от окислителен стрес, което също може да редуцира симптомите на депресия.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
Откриха връзка между възпаленията и депресията
Също по данни на учените редовната консумация на гъби снижава риска от развитието на онкологични болести и укрепва психическото здраве.