Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха моноклонално антитяло, което може да е отговор срещу всички варианти на КОВИД

01 декември 2021, 16:55 часа • 7821 прочитания

Молекулярни биолози от Китай откриха антитяло 35B5, способно да се свързва с най-стабилния участък в структурата на S-протеина на коронавируса и да неутрализира всички негови варианти - поне такава е заявката на база работата им. Първите резултати от експериментите с тези молекули са разкрити в статия в цифровата библиотека bioRxiv. Припомняме, че там излизат чернови на научни изследвания, които тепърва трябва да бъдат потвърдени от научен екип.

Какво е важно - че експериментите не са правени с хора, а са лабораторни т.е. при кръвни проби и върху мишки.

"Получените от нас изображения показаха, че молекулата 35B5 се свързва с част от S-протеина на коронавируса, която всъщност не се променя в хода на еволюцията на SARS-CoV-2. Това позволява тези данни да се използват не само за създаване на антитела, но и за разработване на универсална ваксина срещу всички варианти на коронавируса", пишат учените. Това може да стане на база открит епитоп, който може да послужи за основа на универсална ваксина.

Екип от китайски изследователи, ръководен от професор Ден Кай от университета "Сун Ят-сен" в Гуанджоу, Китай, е идентифицирал уникално антитяло в кръвна проба от преболедувал коронавируса китайски жител, което е еднакво ефективно при неутрализирането на всички разпространени варианти на SARS-CoV-2. Тази молекула, наречена 35В5, е открита при мащабно проучване, насочено към изследване на голям брой кръвни проби на жители на Китай, страдали от тежък COVID-19. Учените изолират от тях култури от В-клетки, произвеждащи антитела, и наблюдават кои вирусни частици могат да атакуват.

Универсалното антитяло

Тези търсения помогнали на учените да идентифицират две молекули - 35B5 и 32C7, чиито дори малки концентрации активно неутрализират частиците на първата разновидност на SARS-CoV-2. Последвалите експерименти показват, че антитялото 35В5 е също толкова ефективно срещу щамовете Бета и Делта на коронавируса, докато силата на действието на втората молекула намалява драстично. Но е възможно първото антитяло да има добър резултат и срещу Омикрон - засега не е потвърдено дори лабораторно.

Учените са получили подобни резултати при експерименти с мишки, заразени с всички разпространени щамове на коронавируса. Антитялото 35В5 предпазва всички гризачи от смърт и тежки белодробни увреждания, докато ефективността на втората молекула значително намалява в борбата с новите варианти на SARS-CoV-2.

Универсалният характер на действието на антитяло 35В5, както показват снимките от криоелектронния микроскоп, се дължи на факта, че тази молекула се свързва с частта от S-протеина на коронавируса, която почти не се променя при еволюцията на SARS-CoV-2. Структурата му е еднаква за всички разновидности на коронавируса, включително и за наскоро идентифицирания вариант Омикрон.

Според професор Ден Кай и колегите му, същият този участък може да се използва като "мишена" за създаване на универсални ваксини, способни да потискат всички съществуващи варианти на коронавируса, както и бъдещите разновидности, които може би ще се появят през следващите месеци и години.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес