Скорошно археологическо откритие в Северен Кувейт очарова експертите по целия свят. Малка глинена глава, за която се смята, че е на 7500 години, е открита в пустинята Ал-Субия. Фигурката с удължен череп, тесни очи и без видима уста е свързана с мистериозната Обейдска култура. Обейдската култура, активна между 5500 и 4900 г. пр.н.е., предшества шумерите и е имала значителен напредък в земеделието, търговията и ранните градски селища.
Кои са били обейдците
Културата възниква в южната част на Месопотамия, където няма данни от по-ранни култури, макар че е възможно следи от такива да има под изследваните алувиални пластове.
Още: В римска Дакия се кланяли на сирийски богове
Там тя просъществува до 3800 година пр.н.е., когато е заменена от Урукския период. В Северна Месопотамия Обейдската култура просъществува по-кратко – от 5300 година пр.н.е., когато замества Халафската култура, до 4300 година пр.н.е., когато е изместена от Късноенеолитния период.
Обейдците не са оставили писмени записи, за тях разкриват оставените от тях артефакти. Мястото Бахра 1, където работят археолозите, е съкровищница на Обейдската култура. Там са открити включително работилници за керамика и нещо, което изглежда като церемониална сграда. Сред тези открития е фигурка със змийска глава, която дава нови прозрения за духовните и ежедневните практики на обейдците.
Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия
Статуетката прилича на други артефакти на „човек-змия“, открити сред артефакти от Обейдската култура. Тези фигури често са слаби, с черти на влечуги, големи очи и орнаменти, подобни на люспи. Експертите смятат, че такива фигурки могат да представляват божества, духове или мощни същества, свързани с плодородието, защитата или отвъдния живот. Уникалната фигурка със змийска глава от Бахра 1 може да е била ритуален предмет.
Обейдските живот и търговия
Представителите на Обейдската култура са имали умения в грънчарството и търговията, което е потвърдено от откритията на Бахра 1. Намеренаа е работилница за керамика, произвеждаща „груби червени изделия“, което решава пъзела за нейния произход. Този тип керамика, открита на местата на древната култура, показва широка търговска мрежа.
Още: древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Анализът на растителните материали в керамиката предполага, че Обейдската култура е балансирала земеделието с търговията. Култури като ечемик и пшеница са били култивирани, докато диви растения като тръстика вероятно са били използвани в производството или разменяни като стоки.
Какво символизират змиите в Обейдската култура?
Змиите често се появяват като мощни символи в древните култури и Обейдската не е изключение. Учени смятат, че тези фигури могат да представляват божества за плодородие, изцеление или живот след смъртта.
Още: Вавилонската карта на света: Какво крие най-старата известна карта на древния свят?
Сложният дизайн на фигурката със змийска глава подсказва потенциалната ѝ употреба в церемонии за защита или духовно напътствие. Наличието на подобни фигурки в гробовете предполага, че те може да са свързвали живите и духовните сфери, предлагайки поглед към дълбоките вярвания на хората от Обейдската култура за живота и смъртта.