Сребърен амулет на 1800 години, открит в погребение в Германия, е най-старото доказателство за християнството на север от Алпите, сочи ново изследване.
Учени направили откритието, като развили малък свитък вътре в амулета, който разкрил необичаен латински надпис. Находката може да промени разбирането на историците за това как християнството се е практикувало в ранната Римска империя.
С дължина само 3,5 сантиметра, амулетът съдържал тънък лист сребърно фолио, навит на стегнато руло. Археолозите го открили в гроба на мъж, починал между 230 и 270 г. сл.Хр. и погребан в гробище в покрайнините на Франкфурт. Мъжът вероятно е носил амулета на връв около врата си, тъй като бил намерен точно под брадичката му.
Учени откриха какво е довело до разпадането на Римската империя
Целта на тези амулети, известни също като филактерии, „е била да защитават или предпазват своите притежатели от редица нещастия, като болести, телесни болки, безплодие или дори демонични сили“, казва пред Live Science Тине Расале, независим библейски археолог, която не е участвала в изследването. „В епоха без напреднали медицински познания такива предмети са били жизненоважни източници на сигурност за вас и вашите близки.“
Местоположението на откритието на артефакта е рядко, добавя тя.
„Тези амулети са били широко използвани през Късната античност, особено в източния средиземноморски свят“, казва Расале, но „те са много по-редки в западния римски свят. Откриването на този амулет в Германия предполага, че християнските идеи вече са започнали да навлизат в областите далеч от ранните центрове на растеж на християнството."
Въпреки че артефактът е открит през 2018 г., експерти от Центъра за археология на Лайбниц (LEIZA) в Майнц няколко години го консервирали, възстановявали и анализирали, преди да обявят откритието си.
„Предизвикателството при анализа беше, че сребърният лист беше навит, но след около 1800 години той, разбира се, също беше и пресован“, казва Иван Каландра от LEIZA. „С помощта на компютърна томография успяхме да го сканираме с много висока резолюция и да създадем 3D модел.“
Надписът от 18 реда е дешифриран от Маркус Шолц, професор в Института по археологически науки към университета „Гьоте“ във Франкфурт. По думите му е необичайно, че надписът е на латиница. „Обикновено такива надписи върху амулети са написани на гръцки или иврит“, казва Шолц.
LEIZA. / Prof. Dr. Markus Scholz
„Франкфуртският надпис“ гласи следното (въпросителните знаци означават области на несигурност):
(В името?) на свети Тит. Свят, свят, свят! В името на Исус Христос, Син Божи! Господарят на света устоява със [?] на всички атаки (?)/неуспехи(?). Бог (?) дава достъп до благополучието. Нека това средство за спасение (?) защити човека, който се предава на волята на Господа Исуса Христа, Сина Божий, тъй като пред Исуса Христа всяко коляно се прекланя: и тези на небето, и тези на земята, и тези под земята, и всеки език изповядва (Исус Христос).
В ранните дни на Римската империя изповядването на християнството е било рисковано. Римският император Нерон е преследвал християните през първи век след Христа; някои били разпънати на кръст, а други били принудени да се бият в Колизеума. Това създало атмосфера на страх сред първите християни, което ги принудило да се събират тайно, на места като катакомбите в Рим. Фактът, че този човек в Германия от трети век е бил погребан с амулета си, означава, че вярата му е била много важна за него според изследователите.
Подобен сребърен амулет е открит през 2023 г. в България, в древната римска колония Деултум, близо до село Дебелт, община Средец. Той е смятан за най-ранното свидетелство за християнството по българските земи. Датиран е приблизително от същото време. Надписът споменава архангелите Михаил и Гавраил и „пазителя“ Христос. Експерти, изучаващи българския амулет, предполагат, че този надпис, както и поставянето на амулета в гроб, произтичат от необходимостта на ранните християни да крият и пазят своята вяра.
Други ранни метални амулети, които са открити в ранния християнски свят, често смесват различни религии, включително елементи от юдаизма и езичеството заедно с християнството. Според изследователите във франкфуртския амулет не се споменава друга вяра; той е чисто християнски.
Римляните плашели зли духове със звънтящи фалоси
„Това, което прави този конкретен пример забележителен, е, че е написан изцяло на латински и споменава изключително Исус Христос, християнския бог“, което е необичайно, тъй като повечето амулети „също се обръщат към ангели, демони или други свръхестествени същества“, казва Расал,.
Следователно текстът на амулета във Франкфурт е много важен за изучаване на ранното християнство, отбелязват изследователите, особено защото съдържа най-ранния пример за определени фрази, включително "Свят, свят, свят!" – който не е известен в християнството до четвърти век – и ранен цитат от Посланието на Павел до Филипяните.