Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Economist: Украйна започва да печели икономическата война срещу Русия

20 декември 2024, 11:24 часа • 4151 прочитания

За първи път от началото на пълномащабната инвазия на Русия през 2022 г. икономиката на Украйна изпреварва руската в няколко ключови аспекта, въпреки че все още е с една четвърт по-малка в сравнение с периода преди войната - през 2021 г., пише The Economist. Националната банка на Украйна прогнозира ръст на БВП от 4% през 2024 г. и 4,3% през 2025 г. Валутата остава стабилна, а лихвеният процент - 13,5% - е най-ниският от 30 месеца насам.

За справка - в Русия лихвените проценти скоро може да се повишат до 23%, за да се ограничи спадът на стойността на рублата. Банките са в нестабилно състояние, а растежът на БВП се очаква да бъде едва 0,5-1,5% през 2025 г. въпреки гръмките изявления на диктатора Владимир Путин: "Заплатите са по-високи": Путин с оправдание за скъпите храни в Русия (ВИДЕО).

Украйна обаче е изправена пред сериозни предизвикателства - ескалираща война, намаляващи вътрешни ресурси и влиянието на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, анализира престижното британско списание.

Още: Няма изход: Заради инфлацията в Русия нарочиха гуверньора на централната банка (ВИДЕО)

Снимка: iStock

Украйна "финтира" успешно с новия зърнен коридор

Русия едностранно отказа да удължи срока на действие на Черноморската инициатива - т.е. зърненана сделка - през юли 2023 г. Тя трябваше да осигури безопасен маршрут за украинската продукция през черноморските пристанища, като посредници бяха ООН и Турция. В отговор на действията на Руската федерация Украйна създаде свой собствен морски коридор, като го подсигури с дронове и ракети. Това позволи възобновяването не само на доставките на зърно, но и на метали и минерали, които са вторият по важност износ на страната.

Още: Украйна е изнесла над 60 милиона тона товари през черноморския коридор за 1 година

Проблемите: недостиг на енергия, хора и пари

Тези мерки, както и помощта на Запада, попречиха на Русия да лиши Украйна от ресурсите, необходими за продължаване на защитата срещу агресията. Сега обаче икономиката навлиза във фаза, в която е изправена пред най-големите си предизвикателства - остър недостиг на енергия, човешки ресурси и финанси.

През декември Украйна увеличи капацитета си за внос на електроенергия от Европейския съюз с почти една четвърт, достигайки 2,1 GW.

Още: Кога ще приключи войната в Украйна? МВФ актуализира базовия и негативния сценарий

Много производители на хранителни продукти ферментират остатъци в биогаз за собствени нужди, докато промишлените предприятия комбинират тези източници с вноса, за да предотвратят катастрофални прекъсвания на тока.

Според управителя на Националната банка на Украйна Андрий Пишний непрекъснатите ремонти на електропреносната мрежа се очаква да запазят средния дефицит на електроенергия в Украйна на ниво 6% от общото търсене през 2025 г. и 3% през 2026 г.

Още: Европейските лидери призоваха за увеличаване на износа на електроенергия за Украйна

Снимка: Getty Images

Друго предизвикателство е недостигът на работна ръка. От 2022 г. насам мобилизацията, миграцията и войната са намалили работната сила с повече от една пета - до 13 млн. души. Търсенето на работна ръка остава високо, като броят на свободните работни места достига 65 000 седмично в сравнение с едва 7000 в първите седмици на войната. Въпреки това на едно свободно работно място се падат само 1,3 кандидатури, което е по-малко от две кандидатствания за едно място, отчетени през 2021 г.

Още: Руската икономика прегрява, украинската армия се задъхва (ОБЗОР - ВИДЕО)

Украинските министерства на икономиката и на отбраната се борят с баланса на мобилизацията, опитвайки се да разпределят ефективно ресурсите за бъдещето на страната. Досега гражданското ръководство се въздържа да изпълнява максималистичните искания на военните, което е в ущърб на военните усилия.

Дори отраслите, които се считат за ключови, вече могат да освободят от мобилизация само половината от служителите си.

Още: Първи стъпки за мобилизиране на жени в Украйна

Друг проблем е липсата на средства. Малките стопанства и предприятия се борят да вземат достатъчно пари назаем, за да финансират дейността си, а дългосрочните инвестиции са станали почти невъзможни.

Снимка: Володимир Зеленски, Facebook

Нарастващите разходи на предприятията намаляват печалбите. Тези обслужващи местни клиенти, прехвърлят част от разходите върху потребителите, което допринася за инфлацията. Износителите, които се конкурират на световните пазари, обаче не могат да си позволят да правят същото.

Правителството също харчи много повече, отколкото получава. През 2025 г. се предвижда бюджетният дефицит да бъде около 20% от БВП, като почти целият - 38 млрд. щатски долара - се планира да бъде покрит с външно финансиране, пише The Economist.

Още: Световната банка създаде фонд за подкрепа на Украйна

Как Г-7 помага на Украйна?

През юни страните от Г-7 се споразумяха за пакет от помощи в размер на 50 млрд. щатски долара, които да бъдат изплатени от Украйна чрез печалбите, генерирани от замразените руски активи. Те, от своя страна, са на стойност 260 млрд. евро (273 млрд. щатски долара). В плана САЩ участват с 20 милиарда: САЩ отпуснаха 20 млрд. долара заем за Украйна, обезпечен с печалби от руски активи.

Украйна разполага и със значителни валутни резерви, които се очаква да нараснат до 43 млрд. долара до края на 2024 г., покривайки внос за пет месеца. Въпреки това, ако САЩ откажат да предоставят финансиране, Украйна може да бъде изправена пред финансов колапс през 2026 г., пише "Украинска правда".

Още: Въпреки войната: Украинската икономика расте с 4,5% през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес