Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Atlantic Council: Пет неща, които светът научи за Украйна от началото на пълномащабната война

20 декември 2024, 14:43 часа • 2492 прочитания

Путинската война срещу Украйна, която продължава трета година и донесе много ужаси за украинците, насочи безпрецедентно медийно внимание към тази непозната до зимата на 2022 г. европейска страна и спомогна за промяната на възприятието на света за нея. Покрай руската инвазия Украйна излезе от дългия период на международна неизвестност, който пречеше на напредъка й от векове, а насажданите руски наративи за нея бяха в крайна сметка разбити.

Светът не познаваше Украйна и не знаеше почти нищо за нея много преди страната да си възвърне независимостта през 1991 г., пише Atlantic Council. След разпадането на Съветския съюз страната тънеше в неизвестност, такова понятие като "национална марка" на Украйна на световната сцена просто не съществуваше. Именно това и помогна много на кампанията за дезинформация на Русия, тъй като чуждестранната публика често беше склонна да повярва на всякакви лъжи за страна, която преди това й беше напълно непозната. Трета година обаче слерд като Украйна е постоянно във фокуса на медийното внимание, нещата се променят и пропагандистите на Кремъл откриха, че разпространяваните от тях лъжи и манипулации все по-трудно намират благодатна почва.

Този процес все още не е завършил, но вече могат да се откроят поне пет по-съществени неща, които средностатическият гражданин на света вече знае за Украйна и повече не би могъл да бъде подведен. Ето кои са те, според изданието:

Още: Украинското министерство на отбраната тества специално облекло за ранени войници

Украйна не е Русия

Този факт, който е очевиден от украинска страна, всъщност беше основният имиджов проблем, пред който страната беше изправена през 2022 г. Не е случайно, че в навечерието на пълномащабната инвазия руският диктатор Владимир Путин публикува цяло есе, в което отрича легитимността на украинската държава с мотива, че украинците уж били "един народ" с руснаците.

И този наратив не е измислен от Путин. Неговите предшественици също така настояваха, че Украйна е неразделна част от Русия поне от XVIII век насам и безмилостно манипулираха историческите факти, за да подкрепят своите "аргументи". През цялата царска и съветска епоха всеки, който се опитваше да се противопостави на този наратив или да говори за дългата борба на Украйна за независимост, беше смятан за опасен "еретик", за когото е определено най-сурово наказание.

Така поколения наред Руската федерация успяваше да наложи своята имперска пропаганда на международната аудитория, представяйки Украйна като "неразделна част от историческите земи на Русия". И затова не е изненадващо, че когато независима Украйна се появи на картата през 1991 г., мнозина трудно я разграничиха от Руската федерация. Това създаде много объркване и по някакъв начин подхрани по-нататъшните опити на Русия да си върне властта над Украйна.

Още: The Economist: Украйна започва да печели икономическата война срещу Русия

Пълномащабната война промени това. От февруари 2022 г. насам международните възприятия за отношенията между Русия и Украйна се промениха радикално, тъй като светът стана свидетел на бруталността на руската война и решителността на украинската национална отбрана. Войната, започната от Путин, разруши мита за руснаците и украинците като "един народ".

Украйна е голяма страна

Ниският международен авторитет на Украйна отпреди войната караше мнозина да си я представят като неизвестна маловажна държава, чиято съдба значи малко за света. Малко хора бяха наясно, че Украйна всъщност е най-голямата държава в Европа.

Сега това се промени - през последните три години картата на Украйна постоянно се появява на страниците на международната преса и дори неследящите войната вече са се запознали с очертанията на страната и не могат да не забележат колко голяма е тя в сравнение със своите европейски съседи.

Още: Зеленски за мира: Путин е стар фантазьор, Истанбулските споразумения никога не са съществували

Медийното отразяване на събитията на бойното поле също подчерта огромния размер на Украйна. Въпреки редовните доклади за големи офанзиви, цялостната картина на фронтовата линия остава практически непроменена от първата година на войната, като по този начин подчертава мащаба на територията на Украйна.

Макар Украйна да изглежда малка в сравнение с територията на Русия, по европейските стандарти това е огромна страна. Информацията за това промени и представите на хората за нейното геополитическо значение.

Украйна е земеделска суперсила

До 2022 г. Украйна беше може би най-известна на мнозина по света като мястото на Чернобилската катастрофа. Но асоциациите с ядрената авария бяха особено неуместни, тъй като в действителност Украйна не е радиоактивна пустош. Страната на практика е житницата на Европа. Легендарните украински черноземи са едни от най-плодородните почви в света, като превръщат голяма част от страната в гигантска градина. 

Покрай руската инвазия светът осъзна, че Украйна има критична роля в глобалната продоволствена сигурност. Широко отразената в медиите блокада на Черно море от Русия подчерта важността на селскостопанския износ от Украйна - неговото блокиране от Москва доведе до риск от глад в Африка и скок на цените на основните храни на Запад. Осъзнаването на статута на Украйна като земеделска суперсила подкопа усилията на Кремъл да представи инвазията като конфликт, който има само локално значение.

Украйна е иновационен център 

Десетилетия наред в описанието на Украйна присъстваха клишета като "безнадеждно корумпирана", "затънтена улица" в "напоените с водка покрайнини на Източна Европа". Клишета, които са подвеждащи и остарели. От 2022 г. Украйна демонстрира, че е високотехнологична държава, което е в състояние да разработва, внедрява и обновява своите собствени оръжейни системи почти ежедневно и това допринесе много за развенчаването на старите негативни стереотипи. 

Още: "Дайте ни лицензи!": Зеленски поиска Украйна да може да произвежда сама западни оръжия

Украинските отбранителни компании успяха да предложат редица особено иновативни решения на бойното поле, които привлякоха вниманието на световните гиганти на военната индустрия и помогнаха на Украйна да изравни шансовете си срещу много по-голям и по-богат враг. Например революционните украински военноморски дронове обърнаха хода на битката в Черно море и принудиха руския флот да се оттегли от Крим, а украинските дронове с голям обсег редовно удряха цели дълбоко навътре в руската територия. Това вече привлича международни инвеститори и ще оформи икономическото развитие на Украйна за десетилетия напред, тъй като отбранителната промишленост на страната и широкият технологичен сектор са в голямо търсене.

Единството на Украйна

Пълномащабната инвазия сериозно подкопа десетилетните усилия на Русия да представи Украйна като безвъзвратно раздробена държава по географски и идеологически признак. Разказът за разделена Украйна бе опора на пропагандата на Кремъл още от съветско време и бе основен в кампанията за дезинформация, която придружава ескалацията на руската агресия през последните две десетилетия.  

Украинците в цялата страна се обединиха в съпротивата си срещу руските нашественици и жителите на сочените като "проруски" градове се оказаха не по-малко решени да защитят себе си и домовете си от агресора. Огромното мнозинство от украинците показаха, че се противопоставят на идеята за "обединение" с Русия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес