Никакво земетресение не може да се предскаже в кратък времеви период. Такова земетресение е очаквано – точно в региона в Турция и Сирия, където станаха вчерашните, но никой не може да каже кога. Това заяви доц. Петя Трифонова от БАН.
Правени са много експерименти, за да може да се открият устойчиви фактори, на чиято база да се предсказват земетресения. Но такива фактори все още не са открити, добави доц. Трифонова.
Прави се обаче оценка за сеизмична опасност – с нея се определя каква сила може да има най-мощното земетресение в съответния район. Съответно, на тази база се определят правила и норми в строителството, по думите на доцента пред БНТ. От БАН сме предали на МРРБ данните за сеизмичността, за да има стандарти за строителство, но колеги от Турция, които също отговарят това, са ни споделяли, че в тяхната държава няма никакъв контрол на изпълнението на тези стандарти, добави българският експерт.
Същевременно, доц. Трифонова каза, че не е необичайно при толкова голямо земетресение като първото – 7,8 Рихтер, да има скоро след това и второ подобно. И в България има пример – с Крупнишкото земетресение.
Доц. Трифонова каза и друго - когато има голямо земетресение, всъщност може да се получава натоварване на тектонични плочи и това да значи нови трусове, а не да има "дълго спокойствие". За България обаче тя потвърди, че земетресенията в Турция са достатъчно далеч, за да не окажат непосредствено влияние:
Сеизмолог: В България няма опасност от голямо земетресение като това в Турция