Британският диетолог Роб Хобсън разбива популярни митове за алкохола. Съветите му са публикувани в Essex Magazine.
Според експерта много хора смятат, че употребата на различни алкохолни напитки, смесени заедно, ги опиянява по-бързо и води до по-силен махмурлук на следващия ден. Той смята, че това не е така. „Тялото не може да направи разликата между чаша вино и халба бира - казва Хобсън. - Ако смесвате напитки, вероятно просто пиете повече от обичайното, оттам и ужасен махмурлук."
Диетологът казва, че болкоуспокояващите, приемани през нощта след пиене на алкохол, не спасяват от сутрешния махмурлук. „Въпреки че болкоуспокояващите могат да помогнат за облекчаване на главоболието и мускулната болка, свързани с махмурлука, ефектът им изчезва за около четири часа - обяснява той. - Така че няма смисъл да ги пиете преди сън."
Друг мит е свързан със силното кафе, което уж помага за изтрезняване. Според Хобсън кафето наистина ободрява, но не влияе върху скоростта на усвояване на алкохола, така че с негова помощ не може да се премахне главозамайването и другите симптоми на опиянението.
Кардиолог разсея митове за виното, кафето и шоколада
По-рано известният швейцарски кардиолог Томас Лушер, който оглавява авторитетното медицинско списание European Heart Journal повече от десет години, разсея мита за негативното въздействие на виното, шоколада и кафето върху здравето. Специалистът смята, че е невъзможно да се оценят недвусмислено ползите или вредите от тези продукти. Нещо повече - няма проучвания, които да определят каква е оптималната доза черен шоколад, твърди той.
Д-р Лушер добавя, че когато се пие в умерени количества, виното не е опасно, но не е и здравословно. Кафето може да бъде от полза, ако се пият не повече от четири чаши на ден. Черният шоколад с минимални количества захар и мазнини също е здравословен, за разлика от белия, за който твърди, че изобщо не е здравословен.
На същото мнение са и експерти, помолени от The Guardian да коментират изказването на Лушер. „Моите пациенти в кардиологичната клиника често изхождат от това, че виното, шоколадът и кафето са вредни за тях - казва Пол Лийсън, професор по сърдечносъдова медицина в Оксфордския университет. - И виждам облекчение, когато ги информирам, че може да не е така."
„За да остане сърцето здраво, здравословният начин на живот е по-важен от количеството кафе, шоколад или алкохол, които консумирате“, твърди Трейси Паркър, старши диетолог в Британската кардиологична фондация.
Неочаквана полза от шоколада
В същото време японският терапевт Юма Мори е открил неочаквана полза от шоколада. Според него при редовната употреба на този продукт се снижава рискът от инфаркт, съобщава изданието Diamond online.
Черният шоколад съдържа много полезни вещества, по-специално флавоноли. Те според лекаря активират синтеза на азотен оксид в кръвоносните съдове. От своя страна азотният оксид разширява кръвоносните съдове и налягането спада.
Защо да ядем шоколад на закуска
Мори обяснява, че много хора отказват шоколад, вярвайки, че продуктът причинява кариес. Междувременно специалистът подчертава, че млечният шоколад в големи количества всъщност е вреден.
Японският терапевт препоръчва включването на орехи, бадеми и шамфъстък в менюто. Тези храни са особено ефективни за понижаване на нивата на лошия холестерол. Те са най-подходящи за следобедна закуска, добавя Мори.