Служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев ще търси механизъм за отмяната на пръстовия отпечатък за прием и изписване от болница, въведен по времето на Петър Москов.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Още тази седмица Семерджиев ще се срещне с шестте заинтересовани страни по делото, съобщи той в ефира на bTV.
„Отмяната вече е факт след решение тричленния състав на ВАС, актът на Москов е нищожен. В случая имаме злоупотреба с власт, на практика самоуправство”, изтъкна Семерджиев.
Служебният министър заяви, че възнамерява да се върне около концепцията с електронна здравна карта.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
"Москов твърдеше, че е спестявал по 1 млн. лв. на ден през ноември, когато беше въведен пръстовият отпечатък. Според отчетите на НЗОК обаче през ноември разходите са увеличени със 112 927 лева4, посочи министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Семерджиев оспори твърдението на Москов, че за въвеждането на пръстовия отпечатък не са похарчени пари на данъкоплатеца.
"Болниците бяха принудени да купуват скенери, а НЗОК беше принудена силово да похарчи пари за софтуер. Това са нашите пари", коментира Семерджиев.
Той допълни, че е заварил в здравното министерство правен хаос, а в момента в НЗОК има централизирана листа на чакащите с над 3500 души.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
По времето на Петър Москов като здравен министър няма реформи, категоричен е Семерджиев. Това е просто едно гръмко наименование на неудачни решения, които се отразиха на здравето на хората. Имаме драстичен проблем със здравните индикатори през 2015 и 2016 г., включително увеличаване на общата смъртност, коментира той.
По думите му в края на декември под натиска на Москов надзорът на Здравната каса е взел решение да намали лимитите на болниците, за да отчете по-малко разходи. „В резултат на това започваме 2017 г. със 72 милиона дефицит – 50 милиона отложени плащания от 2016 г., които през януари вече са изплатени, а още 20 ще бъдат изплатени през февруари”, каза министърът.
411 млн. лева са дълговете в здравеопазването към 2016 г., съобщи още Семерджиев.
Той отбеляза, че е затлачен проектът за спешната помощ със средства от ЕС.
"Опитваме се да го раздвижим. Предвидени са доста средства, така че ще има инвестиции в линейки, апаратура и обучение на персонала.", добави още Семерджиев.