Главният диетолог на Московския департамент по здравеопазване Антонина Стародубова разказа кой не трябва да яде мандарини. Експертът изброява категориите от хора, за които този вкусен и сочен плод може да бъде вреден. Въпреки ползите си, при определени заболявания и състояния мандарините могат да навредят на тялото.
Кой не трябва да яде мандарини?
„Мандарините се ограничават в диетата на хора, склонни към различни алергични реакции, бременни жени и напълно се изключват от диетата при алергични реакции към този вид цитрусови плодове. Мандарините не се използват в диетата на малки деца, тъй като дори много малка консумация на цитрусови плодове на тази възраст може да предизвика тежка алергична реакция“, казва д-р Стародубова.
Диетологът допълва, че поради доста високото съдържание на плодови киселини, цитрусовите плодове като цяло и мандарините в частност имат лек стимулиращ ефект върху стомашно-чревния тракт, но затова не се препоръчват при някои заболявания на стомашно-чревния тракт, особено по време на екзацербации.
Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това
Освен това хората с различни хронични заболявания трябва да се консултират с лекар относно храненето и консумацията на определени храни и ястия, предупреждава д-р Антонина Стародубова.
Ако се консумират в излишък, плодовете на мандарината могат да бъдат вредни. Високото съдържание на киселина в плодовете може да раздразни лигавицата на хранопровода, стомаха и червата, причинявайки киселини, рефлукс (рефлукс на съдържанието на стомаха в хранопровода) и коремна болка.
Лесен кекс със сочни мандарини
Други потенциални вреди от прекомерната консумация на този плод са:
- Кариес. Киселината, съдържаща се в плодовете, може да увреди зъбния емайл, причинявайки постепенно кариес;
- Повишени нива на кръвната захар. Плодовете съдържат много естествени захари. Ежедневната консумация на килограми плодове може да доведе до навлизане на излишна глюкоза в тялото и метаболитни нарушения;
- Храносмилателни разстройства. Мандарините са източник на фибри (несмилаеми диетични фибри). Преяждането с плодове и навлизането на големи количества фибри в храносмилателния тракт може да предизвика метеоризъм, тежест в корема, гадене и повръщане.
Самите плодове не съдържат вредни вещества, които могат да причинят интоксикация на тялото. Отравяне с мандарини е възможно, ако те се третират безконтролно с пестициди по време на отглеждането.
За какво трябва да внимаваме, когато купуваме мандарини?
Можете ли да ядете мандарини, ако имате диабет?
При захарен диабет мандарините не са забранени. Гликемичният индекс на мандарините е нисък (около 40), така че един или два плода, изядени на ден, няма да причинят внезапни скокове в нивата на кръвната захар. Увеличаването на нивата на глюкозата в организма е възможно само при прекомерна консумация на мандарини. Препоръчително е да се консултирате с Вашия лекар относно допустимото количество на порцията, което се избира, като се вземе предвид общото здравословно състояние на пациента.
Какви са ползите от мандарините?
Мандарините са полезни за мозъка поради високото си съдържание на антиоксиданти, което помага за предпазване на невроните от увреждане. Витамините и минералите в състава им спомагат за подобряване на когнитивната функция, концентрацията и паметта. Други полезни свойства на мандарините:
- укрепване на имунната система поради високото съдържание на витамин С;
- предотвратяване на дехидратация;
- нормализиране на кръвното налягане поради високата концентрация на калий;
- предотвратяване на запек поради наличието на фибри в пулпата;
- понижаване нивата на холестерола и предотвратяване на атеросклероза (отлагания на холестеролни плаки в кръвоносните съдове);
- поддържане на еластичността на кожата, укрепване на костите и ставите поради ефекта си върху производството на колаген.
100 гр мандарини съдържат 26,7 мг витамин С, което е над 30% от препоръчителната дневна норма. Концентрацията на витамин А в плода е 34,08 мг (четири процента от дневната доза), а витамин Е е 0,20 мг (един процент от дневната доза).
Мандарината също така съдържа витамини от група В: тиамин (0,06 mg), рибофлавин (0,04 mg), ниацин (0,38 mg), пантотенова киселина (0,22 mg), пиридоксин (0,08 mg), производно на витамин B9 - диетичен фолат (16 mcg). Средно съдържанието на витамини от група В на 100 г плод варира от два до пет процента от препоръчителната дневна норма.
Ето кои са невероятните ползи на мандарините
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!