Руският лекар София Хаустова изброява храните, които при консумация през зимата ефективно подпомагат укрепването на имунитета. Тя препоръчва включването на редица продукти в зимната диета, ако няма противопоказания, за да помогнат на тялото да издържи трудния сезон на студено време и липса на слънчева светлина. Лекарят отбелязва, че един от лесните начини за укрепване на имунната система по това време на годината е яденето на яйца. Този продукт доставя на организма важни за доброто здраве вещества като протеини, ценни мастни киселини, антиоксиданти и витамини, включително витамин D.
Ползи от яйцата за имунитета
„През зимата трябва да увеличите консумацията на храни, богати на витамин D, чийто дефицит възниква поради липса на слънчева светлина. Това включва яйца, млечни продукти и мазна риба“, казва д-р Хаустова.
Тези 5 чая успокояват неврите и вдигат имунитета
Яйцата съдържат повече хранителни вещества – витамини, минерали и аминокиселини – на калория, отколкото повечето други храни. Те са богати на витамини A, D, E, K, B12, селен, фосфор, холин и много антиоксиданти, които помагат да поддържате клетките си здрави.
Яйцата съдържат много основни хранителни вещества, биоактивни съединения и висококачествени протеини. Когато се комбинират с млечни продукти, те поддържат имунната система и осигуряват противовъзпалителни свойства.
Най-добрата ядка за имунитета е тази
Освен това, добавя лекарят, за да поддържате имунитета, трябва да ядете храни, съдържащи много витамини и минерали. Д-р Хаустова препоръчва да се ядат повече цитрусови плодове, броколи, брюкселско зеле и чушки.
Ферментиралите храни, като ферментирали млечни продукти, също са много полезни. Консумацията им подобрява баланса на чревната микробиота, от чието състояние до голяма степен зависи цялостното здраве и благополучие на човека.
Други ползи от яйцата
Яйцата се считат за източник на висококачествен протеин, защото съдържат всичките девет основни аминокиселини. Две яйца съдържат приблизително 15 гр животински протеин.
Лекар: Това е най-полезният плод за имунитета на възрастните хора
Жълтъкът също така съдържа мазнини и холестерол, вещество, което естествено присъства във всички клетки на нашето тяло. Необходим е за производството на хормони, витамин D и вещества, които подпомагат смилането на храната. Въпреки това, излишъкът му в кръвта може да увеличи риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Един голям яйчен жълтък съдържа приблизително 186 mg холестерол, което е повече от половината от препоръчителната дневна стойност за възрастен. Но тук е важно да се разбере, че това вещество в храната не винаги влияе пряко върху нивото му в кръвта.
За повечето хора яденето на яйца няма значителен ефект върху нивата на холестерола в кръвта или риска от сърдечни заболявания.
Яйчният жълтък съдържа холин, който е полезен за черния дроб и нервната система, а също така участва в синтеза на лецитин - той е част от клетъчните мембрани. Освен това яйцата са с високо съдържание на витамин А, който поддържа здрава кожа и очи, селен и цинк, които активират имунната система, както и витамин D и калций, които укрепват костите.
В допълнение към общите положителни ефекти на протеина и жълтъка върху тялото на жените, е установено, че консумацията на 6 броя яйца на седмица намалява рака на гърдата с 44%, казва още специалистът.
Балансираното съдържание на комплекс от витамини, минерали и сяра допринася за отличното състояние на косата и ноктите.
Какво да ядем за железен имунитет през зимата: Топ 8 на най-полезните храни
Колко яйца можете да ядете на ден?
Зависи от индивида и начина му на живот. Например, ако човек спазва полу-вегетарианска диета и яйцата са един от малкото източници на протеин за него, тогава количеството на продукта се определя съвместно с диетолог.
"Ако човек има разнообразна протеинова диета, консумира различни продукти от животински и растителен произход, тогава няма нужда да наблягате на яйцата. Освен това е по-добре да се храните разнообразно. За здрав човек оптималното количество е 1-2 яйца на ден", казва лекарят.
Лекар: Яжте го цяла зима, това е най-полезният зеленчук за имунитета
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.