Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как мандарините влияят на панкреаса?

19 декември 2024, 11:42 часа

Мандарините се превърнаха в символ на новогодишните празници. Но освен приятния си вкус, те имат редица полезни свойства, предпазвайки организма от инфекции, храносмилателни разстройства и сърдечно-съдови заболявания. Изданието The Health Site разкрива как консумацията им влияе на панкреса и и могат ли да се ядат при панкреатит.

Можете ли да ядете мандарини при панкреатит?

В случай на остър панкреатит се препоръчва да се изключат мандарините от диетата, както и други цитрусови плодове. Те съдържат много киселина, която може да раздразни панкреаса и да влоши възпалението. По време на етапа на ремисия мандарините могат да се въвеждат в диетата постепенно и в малки количества под наблюдението на лекуващия лекар. 

Ето кои са невероятните ползи на мандарините 

За здравите хора е важно да не прекаляват с количеството мандарини, които ядат на ден, тъй като прекомерната консумация на захари може да забави процеса на отслабване. Диетата с мандарини е небалансирана и може да доведе до липса на важни хранителни вещества (протеини, мазнини и сложни въглехидрати). По-устойчив и по-здравословен начин за отслабване е да включите мандарини в диетата си като лека закуска между храненията, без да превишавате препоръчителния дневен прием (четири до пет плода).

Здравният формат пояснява и какви са причините за панкреатит и симптомите, свързани с него.

Причини за панкреатит

Възпалението на панкреаса се причинява от увреждане на клетките от различни фактори. Основните причини за развитието на панкреатит са:

  • метаболитни нарушения;
  • механично увреждане на панкреаса;
  • минали инфекции;
  • нарушения на имунната система.

Лесен кекс със сочни мандарини 

Възпалението на панкреаса възниква на фона на злоупотреба с алкохол, тютюнопушене и високи концентрации на калций в организма (хиперкалциемия). Метаболизмът на алкохола и никотина произвежда свободни радикали, които увреждат клетките. При хиперкалциемия панкреатичните ензими (амилаза, протеаза, липаза) кристализират и се превръщат в твърди камъни, които увреждат каналите на жлезата.

Билиарният панкреатит възниква поради нарушения във функционирането на черния дроб и жлъчния мехур. Възпалението на жлезата може да възникне на фона на вирусни инфекции (хепатит В, паротит) и автоимунни заболявания (болест на Крон, улцерозен колит).

Понякога възпалението на панкреаса може да възникне поради други патологии на стомашно-чревния тракт: гастрит, инфекциозни чревни заболявания. Тази форма на панкреатит се нарича реактивна, защото възпалението се развива по-бързо, отколкото при други форми на панкреатит.

Здравен съвет за деня, 19 декември: Лекар: Не яжте мандарини, ако сте от тези хора

Видове панкреатит

Има остра и хронична форма на възпаление на панкреаса. Отделно се разграничава псевдотуморният панкреатит, когато панкреасът се увеличава поради възпаление и започва да оказва натиск върху близките органи, пречейки на правилното им функциониране.

Острият панкреатит възниква поради внезапно увреждане на панкреаса от камъни в жлъчката, образувани поради холелитиаза и честа консумация на алкохол. Следователно, острата форма на панкреатит се проявява по-често при възрастни. Без подходящо лечение възпалението на панкреаса може да се развие в хроничен панкреатит. 

При хронична форма на възпаление в панкреаса се появяват белези, които могат да го накарат да спре да изпълнява функциите си. Често хроничният панкреатит възниква на фона на генетични и автоимунни заболявания, свързани с дисфункция на ендокринните жлези (муковисцидоза).

Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това

Симптоми на панкреатит

Симптомите на панкреатит зависят от неговата форма. Острата форма на възпаление се характеризира с остра болка в горната лява част на корема, а в хроничната форма симптомите може да не се наблюдават изобщо. Честите признаци на панкреатит са:

  • болка в горната част на корема, която излъчва към гърба;
  • гадене или повръщане;
  • лошо храносмилане;
  • хълцане

В отговор на възпаление при панкреатит телесната температура често се повишава. Холециститът, възпаление на стените на жлъчния мехур, има подобни симптоми (гадене, повръщане, треска, коремна болка) . Следователно, за да се постави правилна диагноза, е необходима консултация с гастроентеролог, който може да предпише кръвен тест (биохимичен, чернодробни тестове), ултразвук на черния дроб, холеография (рентгенография на черния дроб и жлъчните пътища).

Сок от мандарини - знаете ли какви огромни ползи носи

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес