Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Това е най-лошият навик със съня, който ни разболява

04 април 2024, 06:50 часа

Учени от Pennsylvania State University са идентифицирали четири различни модела на сън и как те влияят на здравето. Резултатите от изследването им са публикувани в списание Psychosomatic Medicine.

Най-вредният навик, свързан със съня

Екипът е изследвал съня на общо 3683 възрастни. Авторите идентифицират четири режима на сън:

  • добър сън, когато хората спят достатъчно всеки ден;
  • нередовен, когато хората спят през уикендите;
  • безсъние;
  • модел, при който хората спят добре през нощта, но и дремят през деня.

Учени: Този десерт ще ви помогне да спите по-добре

Оказа се, че последните две категории са най-нездравословните модели на сън. Сред хората с безсъние вероятността от сърдечни заболявания, диабет, депресия и слабост се е увеличила със 72% до 188%, според изследователския екип. Повишен риск от диабет, рак и слабост също е открит при хора, които подремват през деня.

Анализът също така установи, че хората с ниско ниво на образование и безработните са значително по-склонни да страдат от безсъние, докато възрастните хора или пенсионерите са по-склонни да дремят.

Изследванията показват, че липсата на сън само за няколко нощи подред може да тласне здравия човек в преддиабетно състояние. Умереното лишаване от сън намалява способността на организма да контролира нивата на кръвната захар.

Недостатъчният сън намалява ефективността на ваксините, а липсата на сън има опустошителен ефект върху имунната система, правейки ни уязвими към инфекции.

"Според друго проучване участниците, които спят по-малко от седем часа, са били три пъти по-склонни да получат настинка, отколкото тези, които спят седем или повече часа", обяснява професор О'Мара.

Тялото на хората с недостатъчен сън произвежда излишни количества грелин, хормонът, отговорен за чувството на глад, и недостатъчни количества лептин, хормонът, който причинява ситост, и по този начин увеличава риска от затлъстяване.

Има също връзка между липсата на сън и намалената мозъчна активност и дори, в дългосрочен план, деменцията.

Професор О'Мара обяснява, че токсичните вещества се натрупват в мозъка през деня и се отстраняват по време на сън. Ако не спите достатъчно дълго, състоянието ви е „като леко мозъчно сътресение“.

Ефектите от твърде много сън са по-слабо проучени, но също така е известно, че е свързано с редица заболявания, включително нарушена мозъчна функция при по-възрастните хора.

5 часа сън на нощ - лекар разкри какво се случва с тялото

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес