Учени от Харвардското училище по обществено здраве разкриха кой е най-полезният хранителен продукт за сърцето, съобщава изданието Lavanguardia. Орехите са признати за най-полезната храна за здравето на сърцето, казва Марта Гуаш Фере.
Както отбелязва експертът, орехите, за разлика от другите храни, съдържат повече алфа-линоленова киселина.
„Различни проучвания показват, че орехите могат да предпазват от сърдечни заболявания чрез подобряване на липидния профил“, каза проф. Фере.
Освен това специалистът обръща внимание на антиоксидантното и противовъзпалителното действие на продукта.
Кардиолог: Какви храни трябва да ядем за здраво сърце
Други ползи от орехите
Поради голямото съдържание на фосфор, който има добър ефект върху мозъчната функция, ядките се препоръчват за ученици. Те също са добър източник на желязо, калций, калий, магнезий и цинк. Витамин Е, който е в изобилие, има благоприятен ефект върху кожата, а В6 участва в образуването на антитела и червени кръвни клетки. Ореховите ядки се препоръчват на бременни жени, защото съдържат фолиева киселина, която е необходима за правилното развитие на плода. Маслото, извлечено от орехи, има подобни ползи, които могат да се използват например за салати.
Учените все още проучват, но вече е известно, че киселините, съдържащи се в ядките, имат антитуморен ефект - свързват и инактивират канцерогените, съобщава още изданието. Орехите подобряват външния вид на кожата поради съдържанието на цинк и антибактериално вещество. Витамините А, Е и коензим Q10, получени от ядките, се използват и в козметиката, предназначена за зряла кожа. Орехите намаляват стомашните проблеми Силните бактерицидни свойства на орехите действат на стрептококи, стафилококи и коремни бактерии. Те могат да бъдат полезни и в борбата срещу паразитите на стомашно-чревния тракт.
Орехите укрепват нервната система - поради съдържанието на киселини тези ядки имат положителен ефект върху нервните клетки. Този ефект се засилва и от значително количество фолиева киселина и магнезий.
Благодарение на високото съдържание на фосфор, орехите проявяват положителен ефект върху ефективността на мисловните процеси и се препоръчват особено за тези, които учат. Медта и манганът, както и линоленовата киселина ( мазнина от групата на полиненаситените киселини, от която тялото произвежда омега-3 мастни киселини), са един от основните „строителни материали” на мозъчните клетки. Тези вещества оказват благоприятен ефект върху мозъчна функция.
Проблеми със сърцето: 12 необичайни симптома по кожата и ноктите
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.