Учените са разработили "свещения граал" на инсулина, който реагира на промените в нивата на кръвната захар в реално време, което може да революционизира лечението на милиони хора с диабет тип 1 по света.
В момента пациентите трябва да си инжектират синтетичен инсулин до 10 пъти на ден, за да оцелеят. Постоянните колебания между високите и ниските нива на кръвната захар могат да доведат до краткосрочни и дългосрочни физически здравословни проблеми, а борбата за поддържане на нивата стабилни може също да повлияе на тяхното психическо здраве.
Вижте още: Няма да повярвате какво се случва със сърцето ви, когато носите високи токчета
Учените откриха решение, което според експертите е толкова близко до излекуване на диабет тип 1, колкото може да се постигне с всяка лекарствена терапия: интелигентен инсулин, който остава в тялото и действа само когато е необходимо. Изследователи от САЩ, Австралия и Китай успешно са проектирали нови инсулини, които имитират естествената реакция на тялото към промените в нивата на кръвната захар и реагират незабавно в реално време.
Стандартните инсулини стабилизират нивата на кръвната захар, когато попаднат в тялото, но след като свършат работата си, обикновено не могат да помогнат при бъдещи колебания. Това означава, че пациентите често трябва да инжектират отново повече инсулин, трябва да направят корекция само в рамките на няколко часа.
Новите протеини, отговарящи на глюкозата (GRI) на инсулина, стават активни само когато има определено количество кръвна захар, за да се предотврати хипергликемия (високо ниво на кръвната захар). Те отново стават неактивни, когато нивото падне под определена точка, избягвайки хипогликемия (ниска кръвна захар). В бъдеще пациентите може да се нуждаят от инсулин само веднъж седмично, смятат експертите.
Вижте още: Дерматолог: Правилото "3 минути" след душ ще спаси кожата ви от сърбежи
Дори и с наличните в момента съвременни инсулини, хората, живеещи с диабет тип 1, трябва да полагат много усилия в управлението на диабета си всеки ден, за да намерят добър баланс между приемливия гликемичен контрол, от една страна, и избягването на хипогликемия, от друга страна. Инсулини, които реагират на глюкоза - т.е. п. „умни“ – считани за „свещения граал“ на инсулина, тъй като те биха били най-близо до лек за диабет тип 1, както всяка лекарствена терапия – каза д-р. Тим Хейс, заместник-председател на научния консултативен съвет за нови инсулини за голямото предизвикателство за диабет тип 1.