Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По колко сланина може да се яде на ден

19 ноември 2023, 14:46 часа

Много гастрономи обичат сланина. И в това няма нищо изненадващо: яркият вкус и засищащият ефект на тази храна оставят малко хора безразлични.

В допълнение, свинската мазнина съдържа много компоненти, необходими за човешкото тяло. Но много хора правят сериозна грешка: те вярват, че свинската мас може да бъде източник на значителна част от дневната доза мазнини, така че не се ограничават особено в консумацията на този продукт.

Максимално допустимото количество от този продукт на ден е 10-30 грама, според руския лекар Елена Соломатина.

Лекар: Досега сте яли сланината грешно, ето как е правилно

Ползи от сланината 

Факт е, че продуктът съдържа наситени мазнини. Но ненаситените храни също трябва да постъпват в тялото.

Следователно само свинската мас не трябва да бъде източник на компонента. Заменете част от тази храна със здравословни източници на мазнини като риба и ядки.

Мазният продукт трябва да се консумира не само с хляб. Желателно е да се комбинира с домати или краставици. Малко свежи подправки също няма да навредят. Например копър и магданоз.

Сланината е твърда животинска мазнина. Състои се от 90% от мазнини - както наситени, така и ненаситени мастни киселини, включително полиненаситени омега-3, 6 и 9, олеинова, линоленова, линолова и др. Тези киселини имат много полезни свойства, например помагат за намаляване на кръвното. Общият холестерол в кръвта, включително „лошият“ холестерол, укрепва нашите кръвоносни съдове и сърце. Свинската мас съдържа и мастноразтворимите витамини A, D, E, K, които са не по-малко важни за нашия организъм. Именно мазнините им помагат да се разтварят в червата и да „работят“ в полза на тялото.

 

Свинската мазнина съдържа холестерол, но тялото ни се нуждае от него: без достатъчно холестерол може да възникне хормонален дефицит, мазнините се трансформират в хормони и дори влияят на нивата на кръвната захар.

Мазнините също участват в синтеза на сърфактант - филм, който покрива белите дробове и ги прави еластични, за да могат да пропускат кислород и да осигурят дихателния процес. При нисък прием на мазнини количеството на сърфактанта намалява, а белите дробове стават уязвими и незащитени от бактериални инфекции. Друг орган, човешкият мозък се състои от 60% мазнини.

Коментираният продукт също така дава енергия - нашите предци са се научили как да приготвят този продукт и да го консумират за подсилване на организма.

Още: Хора над тази възраст не трябва да ядат сланина

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес