· Температура 38-38,5°C - лека треска;
· 38,6-39,5° C - умерено;
· над 39,5°C - висока.
· Температура над 40,5-41°C е прагът, отвъд който вече представлява опасност за живота. Но реакцията на тялото към температурата е индивидуална. За тези, които страдат от сърдечно-съдови заболявания, за хората с конвулсивна готовност, дори лека треска може да бъде опасна.
Какво не трябва да правите при висока температура:
1. Ако треската започне при възрастен, чието състояние не е обременено от хронични заболявания, не е необходимо температурата да се понижава под безопасните 38°C-39°C с антипиретични лекарства или процедури, за да не се наруши способността на организма да пребори инфекцията по естествен път. Понижавайки температурата, инфекцията се разпространява в тялото, създава условия за развитие на усложнения и се обричате на прием на антибиотици. Освен това удължавате периода на заболяването.
2. Не използвайте продукти, които повишават температурата: алкохолни компреси, парна баня, горещ душ или вана, електрическо одеяло, не пийте алкохол, напитки, съдържащи кофеин.
3. Тялото се бори с високите температури с интензивно изпотяване. Потта, изпарявайки се от повърхността на тялото по естествен път, охлажда тялото и го предпазва от прегряване. Затова не увивайте нито деца, нито възрастни в няколко слоя одеяла - прекомерната изолация предотвратява охлаждането на тялото.
4. Не нагрявайте въздуха. Температурата в стаята не трябва да надвишава 22 ° C - 24 ° C, но ако дори при тази температура на пациента му е горещо, това не е страшно, важното е да няма течения.
5. Пиенето на много течности е необходимо при високи температури, но е по-добре, ако не е много сладък сок от боровинки или червени боровинки, или още по-добре - минерална вода. Защото при пиене на сладък чай или мляко с мед или сладко от малини водата излиза заедно с потта, а глюкозата подхранва бактериалните колонии във вътрешните органи, увеличавайки риска от бъбречни усложнения.
Каква е нормалната телесна температура за възрастни, бебета и бреммени жени?
Какво да правя?
Температурата от 38-38,5 ° C трябва да се "свали", ако тя не спадне в рамките на 3-5 дни, а при възрастен обикновено здрав човек се повиши до 39,5 ° C.
· Пийте повече, но напитките не трябва да са горещи – по-добре да са на стайна температура.
· Нанесете хладни или студени компреси. Навлажнете памучни кърпи, изцедете ги и ги поставете върху челото, врата, китките, областта на слабините и подмишниците.
· Избършете тялото с хладка (27-33°C) или вода с неутрална температура (35-35,5°C): пациентът ляга в леглото, а вие избършете и след това подсушете първо лицето, след това челото, едната ръка, след това другата , а също и краката.
· Водните процедури могат да се извършват и в банята: седнете до кръста във вода и избършете лицето и горната част на тялото с вода (двоен ефект: охлаждане на тялото и измиване на токсините от кожата). Температурата на водата трябва да бъде 35-35,5° C. Можете да се къпете в постепенно изстиваща вода. Трябва да влезете в топла вода и след това постепенно да добавите студена вода, като намалите температурата до 30-31 ° C.
· Трябва да бъдете облечени в памучни дрехи (чорапи, тениска, превръзка на челото), които абсорбират добре влагата, покрит с леко одеяло с памучна завивка, възглавницата също трябва да бъде в памучна калъфка. Когато прането се намокри, сменете го.
Коя температура трябва да се свали и как най-добре да го направите?
Кога е необходимо да се обадите на лекар:
Понякога повишаването на телесната температура предупреждава за сериозно заболяване. Трябва да се обадите на лекар, ако:
· треска се появи без видима причина;
· треска при лице със сериозно хронично заболяване, като сърдечно или респираторно заболяване;
· треска при дете под една година;
· температурата продължава повече от 5 дни (3 дни при дете);
· по време на лечението температурата намалява и след това отново се повишава;
· пациентът има силна жажда, сухота в устата, замаяност, по-малко еластична кожа от обикновено, тъмна урина или намалено уриниране;
· температурата се повишава рязко от ниска (37,2°C) до много висока (40°C) – особено при деца. Ако не е възможно да се обадите на лекар или линейка, спешно заведете детето в спешното отделение.
Когато е необходима спешна медицинска помощ:
Незабавно се обадете на лекар, ако пациент с висока температура:
· обрив;
· Силно главоболие;
· неподвижност на врата;
· объркване или раздразнителност;
· болка в корема;
· силна болка в гърба;
· кашлица с кафяви или зелени храчки;
· болезнено уриниране.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.